آلرژی چیست؟

قبل از بررسی آسم آلرژیک بهتر است بدانید آلرژی چیست؟ آلرژی، واکنش سیستم ایمنی بدن شما به چیزی است که اکثر افراد دیگر را آزار نمی‌دهد. افرادی که اغلب آلرژی دارند به بیش از یک چیز حساس هستند. موادی که اغلب باعث واکنش می‌شوند عبارتند از:

 • گرده
 • غبار
 • هاگ‌های کپک
 • شوره حیوانات خانگی
 • غذا
 • نیش حشرات
 • داروها

به طور معمول، سیستم ایمنی بدن شما با میکروب‌ها مبارزه می‌کند. این سیستم دفاعی بدن شماست. با این حال، در بیشتر واکنش‌های آلرژیک، به یک زنگ هشدار اشتباه پاسخ می‌دهد. ژن‌ها و محیط احتمالا هر دو نقش دارند. آلرژی می‌تواند علائم مختلفی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش، بثورات پوستی ، تورم یا آسم ایجاد کند. میزان آلرژی از جزئی تا شدید متغیر است. آنافیلاکسی یک واکنش شدید است که می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. پزشکان از آزمایشات پوستی و خونی برای تشخیص آلرژی استفاده می‌کنند. درمان‌ها شامل داروها، واکسن‌های آلرژی

و اجتناب از موادی است که باعث واکنش می‌شوند.  افراد، بسته به آلرژن و محل ورود آن به بدن، علائم مختلفی را تجربه می‌کنند. واکنش‌های آلرژیک می‌تواند بسیاری از قسمت‌های بدن را به طور همزمان درگیر کند.

غذاهایی که معمولا باعث آلرژی می‌شوند عبارت از: بادام زمینی، غذاهای دریایی، محصولات لبنی و تخم مرغ است. آلرژی به شیر گاو در نوزادان ممکن است ایجاد شود و باعث اگزما، آسم، قولنج و ناراحتی معده شود. برخی افراد نمی‌توانند لاکتوز (قند شیر) را هضم کنند. عدم تحمل لاکتوز باعث ناراحتی معده می‌شود، اما نباید آن را با آلرژی اشتباه گرفت.

 واکنش‌های آلرژیک خفیف تا متوسط ​​هستند و مشکلات عمده‌ای ایجاد نمی‌کنند. با این حال، تعداد کمی از افراد ممکن است یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی را تجربه کنند که به داروهای نجات دهنده فوری نیاز دارد. آلرژن‌هایی که ممکن است باعث آنافیلاکسی شوند عبارتند از غذاها، حشرات و داروها. افراد مبتلا به آلرژی شدید باید یک برنامه اقدام برای آنافیلاکسی داشته باشند.

قرمزی پوستی ممکن است نشانه یا علامت یک آلرژی باشد. همچنین ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض یک آلرژن باشند. به عنوان مثال، خوردن غذايي كه به آن مي‌تواند منجر به عوارضي شود. ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در دهان و گلو داشته باشید. همچنین ممکن است دچار بثورات پوستی شوید. با این حال، نتیجه تماس مستقیم با یک آلرژن است. اگر به چیزی که به آن نیاز دارید، مانند یک محصول یا گیاه پاک کننده، دست بزنید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

انواع محصولات پوستی عبارتند از:

 • برای  نواحی پوست، قرمز یا متورم هستند و می‌تواند دردناک یا خارش دار باشند.
 • در اگزما لکه‌های پوست ملتهب می‌شوند و می‌توانند خارش داشته باشند.
 • درماتیت تماسی لکه‌های قرمز و خارش دار پوست دلیلی برای تماس با یک آلرژن ایجاد می‌شود.
 • در گلو درد، حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب است.
 • چشم‌های متورم ممکن است آبریزش یا خارش داشته باشند و «پف کرده» به نظر برسند.
 • با علامت سوزش پوست، پوست ناراحتی و احساس سوزش دارد‌.

آسم آلرژیک چیست؟

آسم چیست؟

آسم یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که راه‌های هوایی در ریه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. راه‌های هوایی لوله‌هایی هستند که هوا را به داخل و خارج از ریه‌های شما منتقل می‌کنند. اگر آسم دارید، راه‌های هوایی ممکن است ملتهب و گاهی باریک شوند. این امر باعث می‌شود هنگام بازدم، جریان هوا از مجاری تنفسی شما سخت تر شود.

تفاوت آلرژی و آسم چیست؟

آلرژی و آسم مشابه هستند، زیرا هر دو با واکنش به مواد خارجی مانند گرده، گرد و غبار یا شوره مشخص می‌شوند. تفاوت بین آلرژی و آسم در محل واکنش آن نهفته است. اگر این واکنش در بینی شما رخ دهد، دچار گرفتگی و عطسه خواهید شد. اگر این واکنش در ریه‌های شما رخ دهد، حمله آسم مانند سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس را تجربه خواهید کرد.

هیچ شاخص روشنی وجود ندارد که چرا برخی افراد آلرژی دارند و چرا برخی آسم را تجربه می‌کنند. اگرچه، محققان بر این باورند که یک استعداد ژنتیکی تعیین می‌کند که شما چه چیزی را داشته باشید. علاوه بر این، افرادی که دارای آلرژی مداوم هستند، مانند تب یونجه، در معرض خطر ابتلا به آسم هستند، بنابراین مهم است که آلرژی خود را زودتر درمان کنید. در هر دو مورد، مهم است که تشخیص دهید چه چیزی باعث واکنش‌ها می‌شود. اگر آسم دارید، ممکن است گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی یا کپک باعث تحریک شما شود. موارد مشابه می‌تواند باعث ایجاد آلرژی شود و ممکن است با فصول تغییر کند.

آلرژی را می‌توان با واکسن‌های آلرژی درمان کرد. این واکسن‌ها با کاهش تدریجی پاسخ سیستم ایمنی بدن شما به برخی محرک‌های آلرژیک، آلرژی را درمان می‌کنند. این واکسن‌ها با استفاده از روشی از درمان به نام ایمونوتراپی که دوز کمی از آلرژن‌ها را در طول زمان وارد سیستم شما می‌کند، کار می‌کند. این به سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند تا در طول زمان نسبت به آلرژن‌ها تحمل کند و در نتیجه علائم را کاهش دهد.

آسم را می‌توان با داروهایی که از طریق استنشاقی تجویز می‌شوند، درمان کرد، که دارو را مستقیماً به ریه‌ها و مجاری تنفسی می‌برد، جایی که واکنش‌های آلرژیک رخ می‌دهد. این استنشاق‌ها به ویژه مفید هستند زیرا در موارد اضطراری مانند حملات آسم سریع عمل می‌کند.

بررسی آلرژی

آسم آلرژیک چیست؟

آسم آلرژیک یک وضعیت تنفسی است که در آن راه‌های هوایی که از طریق آن تنفس می‌کنید با استنشاق یک ماده حساسیت‌زا سفت می‌شوند. آلرژن‌های رایج شامل گرده، شوره و هاگ‌های کپک هستند. این نوع آسم هم در کودکان و هم در بزرگسالان بسیار شایع است. علائم آسم آلرژیک می‌تواند شامل تنگی نفس، سرفه، خس خس سینه، گرفتگی بینی، خارش چشم و بثورات پوستی باشد.

علائم آسم آلرژیک چیست؟

اگر آسم آلرژیک دارید، ممکن است بسیاری از علائم مشابهی را داشته باشید که با انواع دیگر آسم تجربه می‌کنید. این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس تنگی نفس .
 • سرفه‌های مکرر به خصوص در شب.
 • خس خس (صدای سوت در حین تنفس).
 • احساس سفتی قفسه سینه (احساس می‌کند چیزی به سینه شما فشار می‌آورد یا فشار می‌دهد).

این علائم می‌تواند در طول حمله آسم بسیار شدید باشد. اگر علائم شدید آسم دارید، مطمئن شوید که یک برنامه درمانی در اختیار دارید، این طرح اغلب شامل یک دستگاه تنفسی است (گاهی اوقات به عنوان یک استنشاق نجات از آن یاد می‌شود). همچنین می‌توانید علائمی را تجربه کنید که بیشتر مربوط به آلرژی است. این علائم معمولا شدت کمتری نسبت به علائم آسم دارند و ممکن است زمانی رخ دهند که در معرض یک آلرژن قرار بگیرید. این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بینی گرفتگی
 • خارش یا دویدن چشم.
 • عطسه کردن.
 • راش و کهیر

بررسی آسم

چگونه آسم آلرژیک را تشخیص دهیم؟

یک آزمایش وجود دارد برای تشخیص آسم آلرژیک وجود دارد. برای مشخص کردن آسم آلرژیک، پزشک ممکن است آزمایش خون یا آزمایش پوست انجام دهد. در این آزمایشات، ارائه دهنده شما به دنبال تأثیر آلرژن‌ها بر بدن شما است. برای آزمایش پوست، ممکن است آلرژن‌های احتمالی در نواحی کوچکی از پوست شما اعمال شود تا نحوه واکنش شما به هر یک از آنها مشخص شود. این ممکن است ناراحت کننده باشد، اما به ارائه دهنده شما نشان می‌دهد که چه چیزی ممکن است باعث واکنش شود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما همچنین ممکن است چند آزمایش برای تشخیص آسم شما انجام دهد. این آزمایش‌ها برای اطمینان از اینکه آسم است که باعث علائم شما می‌شود و هیچ بیماری پزشکی دیگری وجود ندارد استفاده می‌شود. آزمایشات برای تشخیص آسم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسپیرومتری : این تست تنفسی شامل گرفتن نفس عمیق و سپس بازدم به داخل لوله است. این لوله به کامپیوتری متصل است که اطلاعاتی را در مورد چگونگی حرکت هوا هنگام دم و بازدم جمع آوری می‌کند. اسپیرومتری را می‌توان با گشاد کننده برونش نیز انجام داد. این نسخه از آزمایش به بررسی میزان شل شدن مجاری هوایی قبل و بعد از مصرف دارو می‌پردازد. تست اوج جریان بازدمی نیز می‌تواند در طی تست اسپیرومتری انجام شود. در این آزمایش، شما با حداکثر شدت و سرعتی که می‌توانید بازدم را به داخل لوله انجام می‌دهید.
 • تست نیتریک اکساید بازدمی (تست FeNO) : در این آزمایش، ارائه دهنده شما مقدار نیتریک اکساید را در هنگام بازدم اندازه گیری می‌کند. این ممکن است در موارد خفیف تر آسم آلرژیک که ممکن است علائم شدید را احساس نکنید استفاده شود. در این موارد، آزمایش همچنان اکسید نیتریک را تشخیص می‌دهد.
 • تست تحریک برونش : این تست مشابه تست‌های آلرژی است که ممکن است روی پوست شما انجام شود، زیرا ارائه دهنده شما آلرژن‌های احتمالی را معرفی می‌کند تا ببیند چه چیزی باعث واکنش شما می‌شود. این در یک محیط کنترل شده انجام می‌شود و ارائه دهنده شما از نمونه‌های کوچک برای جلوگیری از واکنش جدی استفاده می‌کند. شما آلرژن‌های احتمالی را تنفس می‌کنید تا ببینید چه چیزی باعث تحریک آسم شما می‌شود.

اگر آسم آلرژیک دارید، علائم شما معمولا توسط چیزی که تنفس می‌کنید ایجاد می‌شود. تعیین اینکه چه عاملی باعث تحریک علائم شما شده است، بخش دیگری از فرآیند تشخیص آسم آلرژیک است. سعی کنید یک دفتر یادداشت از آنچه در هنگام تجربه علائم آسم رخ داده است، نگه دارید. اگر بیرون با چمن تازه بریده شده بودید، ممکن است آلرژی به گرده باشد. اگر سگی را نوازش می‌کردید، ممکن است موی حیوانات خانگی باشد. فهمیدن اینکه هنگام شروع علائم چه چیزی استنشاق کرده اید می‌تواند به ارائه دهنده شما کمک کند تا برنامه ای برای کنترل آسم آلرژیک شما ایجاد کند.

درمان آسم

درمان آسم آلرژیک چگونه است؟

 آسم آلرژیک می‌تواند شامل درمان آلرژی، آسم یا هر دو باشد. برای درمان، پزشک ممکن است داروی مصرف دارو را تجویز کند. اینها ممکن است شامل یک یا ترکیبی از موارد زیر باشد:

 • یک داروی سریع الاثر (مانند آگونیست‌های کوتاه اثر بتا یا آنتی کولینرژیک‌ها)، که علائم آسم را در بروز درمان می‌کند و ممکن است تنها دارویی باشد که در صورت داشتن علائم متناوب مورد نیاز است.
 • یک استنشاق یا نبولایزر کنترلی برای استفاده روزانه (مانند کورتیکواستروئیدهای استنشاقی یا آگونیست های بتا اثر)، که ممکن است برای دریافت و مدیریت علائم خفیف اما پایدار آسم تجویز شود.
 • داروهای خوراکی یا تزریقی با مواد ضد خوراکی (مانند کورتیکواستروئیدهای خوراکی، اصلاح‌کننده‌های لکوترین یا بیولوژیک)، که برای کمک به درمان و مدیریت علائم شدیدتر آسم استفاده می‌شوند و همچنین می‌توانند به مدیریت علائم آلرژی کمک کنند.

درمان آلرژی به شدت علائم شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آنتی هیستامین‌ها ، که می‌تواند به درمان علائم آلرژی کلاسیک مانند خارش کمک کنند
 • واکسن‌های آلرژی (ایمون‌راپی)، به بدن شما کمک می‌کند نسبت به برخی از آلرژن‌ها واکنش کمتری داشته باشد و اگر علائم شدیدتر باشد ممکن است نیاز به واکسن باشد.
 • همچنین میتوانید از دستگاه های کمک تنفسی سی پپ و بای پپ کمک بگیرید

روش‌های پیشگیری از آسم آلرژیک چگونه است؟

در حالی که خود آسم قابل پیشگیری نیست، شما می‌توانید با دانستن عوامل محرک و کنترل محیط خود، خطر حمله آسم آلرژیک را کاهش دهید. این ممکن است به معنای قطع کردن علف‌ها باشد، اگر می‌دانید که گرده‌ها محرک آسم شما هستند یا از مکان‌هایی که دارای حیوانات زیادی هستند، اگر شوره برای شما محرک است، اجتناب کنید.

منبع : healthline

شرکت احیا درمان پیشرفته نماینده انحصاری رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X