آپنه خواب در بارداری

دوران بارداری زمان بسیار حساسی است. چرا که هم مادر و هم کودک، هر دو در معرض خطرها و بیماری های بسیاری قرار می گیرند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای خانم های باردار بوجود آید، آپنه خواب است. آپنه خواب در بارداری باعث ایجاد اختلال در خواب مادر شده و می تواند مشکلات متعددی برای مادر و فرزند بوجود آورد و سلامتی آنها را به خطر بیندازد. به همین دلیل زوج ها باید درمورد این مشکل و علائم آن اطلاعات کافی داشته باشند و بدانند که چطور می توان آن را درمان کرد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا به بررسی این مشکل بپردازیم.

آپنه-خواب-در-بارداری-چیست؟

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب نوعی اختلال خواب است، که در آن توقف های کوتاه و متعددی در تنفس شخص رخ می دهند. هر چند که این اتفاق ممکن است به طور معمول یک الی دو بار در طول شب برای افراد بوجود آید، اما در آپنه خواب در حدود 5 الی 14 مرتبه در یک ساعت تکرار می شود. به همین دلیل نیز به هر بار توقف تنفس، آپنه می گویند. شخصی که دچار آپنه خواب می شود، برای مدت کوتاهی، در حدود 30 ثانیه الی 1 دقیقه، تنفس خود را از دست داده و دوباره شروع به نفس کشیدن می کند. این آپنه ها بارها در طول شب اتفاق افتاده و نظم خواب شخص را برهم می زنند.

آپنه خواب در بارداری چیست؟

یکی از دلایل اصلی آپنه خواب، اضافه وزن است و از آنجایی که زنان باردار نیز دچار اضافه وزن می شوند، احتمال آپنه خواب در بارداری افزایش می یابد. همچنین افزایش میزان استروژن در بارداری، باعث تورم مخاط بینی فرد شده و در نتیجه شخص دچار گرفتگی بینی می شود. با بوجود آمدن این مشکل، شخص برای نفس کشیدن سخت تلاش می کند، که همین موضوع موجب تورم مسیر تنفسی نیز می شود. بواسطه این چرخه، آپنه خواب پدید می آید. به علاوه، احتمال وقوع آپنه خواب در بارداری، برای مادرانی که دارای دیابت، حساسیت و بیماری های تنفسی هستند، بیشتر است. زنان باردار بدلیل بزرگ تر شدن شکمشان، نباید به کمر بخوابند. خوابیدن در این پوزیشن و برخی پوزیشن های دیگر نیز می توانند منجر به آپنه خواب شوند. جا به جایی ارگان های درونی بدن، بدلیل بزرگ تر شدن رحم نیز، از دیگر دلایل بوجود آمدن آپنه خواب در دوران بارداری هستند. شما می توانید با انجام دادن تست خواب متوجه شوید دچار آپنه خواب شده‌اید یا خیر.

آپنه-خواب-در-بارداری-درمانی-دارد؟

علائم آپنه خواب در بارداری چیست؟

اولین و اصلی ترین علامت آپنه خواب در زمان بارداری، خروپف کردن است. البته الزاماً تمام افرادی که خر و پف می کنند، دارای آپنه خواب نیستند. اما بیشتر افرادی که خر و پف می کنند، دچار آپنه خواب هستند. بنابراین همسر فرد، باید به این علامت توجه کند. برخی از افراد نشانه هایی چون سرفه کردن یا خفه شدن را نیز بعد از هر آپنه دارند. یکی دیگر از علائم آپنه خواب در بارداری، خستگی و خواب آلودگی در طول روز است. البته تشخیص خستگی معمول حاصل از بارداری و خواب آلودگی ایجاد شده توسط آپنه خواب، کار دشواری است. اما به هر حال، در صورتی که بیدار ماندن در بعد از ظهر برایتان سخت بوده و یا در حین انجام کارهای مختلف به خواب می روید و فورا خسته می شوید، حتما به دکتر خود اطلاع دهید. بدین شکل می توانید با انجام چند تست به توصیه پزشک، از وجود یا عدم وجود آپنه خواب با خبر شوید.

از جمله دیگر علائم آپنه خواب در  بارداری، می توان به پریدن از خواب در نیمه شب با سر درد، خشکی دهان و سوزش قلب اشاره کرد. البته این علائم نیز در دوران حاملگی معمول هستند و الزاماً حاکی از وجود آپنه خواب نیستند. با این حال بهتر است این علائم را با دکتر خود در میان گذشته و آزمایش آپنه خواب دهید.

  تشخیص آپنه خواب در بارداری چگونه است؟

برای تشخیص آپنه خواب در دوران بارداری، مطالعات پزشکی بر روی خواب مادر صورت می گیرند. در طی این مطالعات، متخصصین با استفاده از تجهیزات و مانیتورهای پزشکی، وضعیت تنفس، سطح اکسیژن، سطح و وضعیت خواب، تحرک بدن و قلب در خواب، عملکرد ریه ها و مغز شما را زیر نظر می گیرند. در نتیجه بررسی هایی که در طول این مطالعات صورت می گیرند، مشخص می شود که آیا در طول شب دچار قطعی تنفس می شوید یا خیر و میزان آن چقدر است. این مطالعات به پزشک شما کمک می کنند، که دلیل خر و پف های شما را متوجه شده و در صورت نیاز، بوسیله مخزن اکسیژن، سطح اکسیژن بدن شما را پایدار کنند. این آزمایشات نه تنها در بیمارستان ها و مراکز پزشکی، بلکه در خانه نیز قابل انجام هستند.

برای انجام تست آپنه خواب در بارداری در خانه، باید سنسورهای لازم را خریداری کرده و در طول خواب، بر روی بدن خود قرار دهید. سپس اطلاعات آنها را برای پزشک خود ایمیل کنید. گاها ممکن است پزشکتان شما را برای انجام آزمایشاتی به متخصص گوش و حلق و بینی نیز ارجاع دهد. طی این آزمایشات، مشخص می شود که آیا داری سپتوم منحرف یا زبان بزرگ شده هستید یا خیر. چرا که این موارد نیز می توانند منجر به آپنه خواب شوند. لازم به ذکر است که هیچ یک از این آزمایشات، در دوران بارداری آسیبی به شما نمی رسانند

درمان-آپنه-خواب-در-بارداری

آیا آپنه خواب به جنین صدمه ای وارد می کند؟

آپنه خواب در بارداری خطرات بسیاری برای مادر و کودک دارد. به مرور زمان، آپنه خواب سطح اکسیژن خون بدن را کاهش می دهد. تنفس ضعیف تر شما، باعث دریافت کمتر اکسیژن می شود. این شرایط نه تنها باعث ایجاد خستگی مفرط می شوند، بلکه احتمال مبتلا شدن به فشار خون بالا، مشکلات قلبی عروقی و دیگر مشکلات سلامتی را نیز افزایش می دهند. ضمن اینکه، آپنه خواب باعث ابتلا به دیابت و پره اکلامپسی در مادر و انتقال آن به نوزاد نیز می شود. همچنین، این بیماری می تواند باعث کاهش وزن نوزاد در زمان تولد نیز بشود. به همین دلیل تشخیص آپنه خواب و درمان آن برای زنان باردار، بسیار مهم است.

درمان آپنه خواب در زمان بارداری چگونه است؟

درمان آپنه خواب در بارداری، ابتدا از تغییر سبک زندگی و جلوگیری از آن شروع می شود. برای مثال، ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند که بر روی کمر نخوابید. درمان آپنه خواب، بستگی به شدت آن دارد. گاهی در مواقعی که آپنه تنها به دلیل یک حساسیت یا مشکل تنفسی ساده ایجاد شده باشد، می توان آن را با اسپری، مرطوب کننده، چسب بینی و غیره رفع کرد. اما به طور کلی، موثرترین راه های درمان آپنه خواب عبارتند از:

سی پپ 

دستگاه سی پپ بوسیله فشار هوا، مسیر تنفسی شما را در هنگام خواب باز نگه می دارد. این دستگاه دارای ماسکی است که بر روی بینی و دهان فرد قرار می گیرد و بواسطه لوله ای که به ماسک متصل است، فشار هوای مثبت منتقل می شود. این دستگاه راهی بسیار موثر برای درمان آپنه خواب در بارداری می باشد. اما اگر به هر دلیل با آن راحت نبودید، حتما به پزشک خود اطلاع داده و بدون دستور وی استفاده از آن را قطع نکنید. همچنین برای درمان پزشک می تواند دستگاه کمک تنفسی بای پپ را به شما پیشنهاد دهد در هر دو صورت قبل از دستور پزشک اقدام به قطع آن نکنید.

آپنه-خواب-در-بارداری-را-جدی-بگیرید

وسایل دهانی:

وسایل دهانی متناسب با هر فرد ساخته می شوند و به باز ماندن مسیر تنفسی کمک می کنند.

عمل جراحی:

هر چند که عمل جراحی در طول بارداری مناسب نیست، اما در صورت نیاز و وجود مشکل ساختاری در اندام های داخلی، باید قبل یا بعد از بارداری انجام شود.

جمع بندی

آپنه خواب در بارداری بیماری است که باعث می شود فرد در طول خواب، به طور مکرر دچار قطعی تنفس کوتاه مدت شود. این مشکل می تواند خطرات بسیاری برای سلامت مادر و نوزاد داشته باشد. لذا توصیه می شود در صورت مشاهده علائم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع داد و در صورت نیاز، نسبت به درمان آن اقدام کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X