نشانه های آپنه خواب در کودکان

 خواب در کودکان 

از آنجایی که کودکان از هر لحاظ با بزرگسالان تفاوت دارند پس طبیعی است که در زمینه خواب نیز با بزرگترها تفاوت هایی داشته باشند. بعضی از کودکان خواب بسیار منظم و عالی ندارند و اغلب در خواب خروپف می کنند و باعث ایجاد اختلال در اعصاب و روان آن ها می شود.

در زمان های گذشته بزرگسالان به کودکان خود تغذیه مناسب می دادند و زندگی بسیار سالمی را برای آن ها فراهم می کردند ولی امروزه به دلیل استفاده بیش از حد کودکان از تنقلات به جای تغذیه سالم و داشتن تحرک خیلی کم به دلیل به کار بردن آن ها از گوشی هوشمند، باعث ایجاد این بی قراری های شبانه شده است.

در علم پزشکی این بی قراری و خروپف های شبانه از جمله وحشت کردن آن ها در طول خواب عارضه آپنه خواب در کودکان را نشان می دهد. این بیماری حتی در کودکان نارس نیز وجود دارد که در صورت درمان نشدن آپنه، باعث ایجاد فشار خون و افسردگی حاد در کودکان خواهد شد.

درباره آپنه خواب و افسردگی بیشتر بدانید

اهمیت-آپنه-خواب-در-کودکان

علائم آپنه خواب در کودکان چیست؟

بعضی از والدین کودکان آپنه را وقفه تنفسی نیز می شناسند و دلیل اصلی آن را مشکلات بینی کودک خود می دانند ولی این باور کاملا اشتباه است؛ زیرا آپنه خواب یا همان وقفه تنفسی بسیار برای کودک خطرناک بوده و زندگی کودک را مختل می کند.

اگر در حین خواب کودکان علائم هایی از جمله: سرفه کردن بیش از اندازه، وحشت کردن آن ها در طول خواب، مکث کردن تنفس یا خروپف های غیر نرمال را مشاهده کردید، توصیه می شود حتما در اسرع وقت نزد پزشک یا متخصص مراجعه فرمائید؛ زیرا احتمال 99 درصد فرزند شما به بیماری آپنه خواب در کودکان مبتلا است.معمولا برای آنکه بتوان متوجه شد کودک دارای آپنه خواب می باشد یا خیر تست خواب می گیرند. در حین این آزمایش می توان به اختلالات در هنگام خواب پی برد

البته توجه کنید که این علائم در طول خواب کودکان بروز می دهد ولی آپنه در طول روز علائم دیگری را دارد که عبارتند از :

  • عملکرد نداشتن بدن آن ها در طول روز
  • داشتن مشکلات رفتاری و اخلاقی
  • بیش فعال بودن
  • افزازیش نرفتن وزن کودکان
  • ضعیف عمل کردن آن ها در یادگیری بعضی از کارها

از طرفی اگر یک کودک بعد از خوابیدن با خستگی و بد اخلاقی از خواب بیدار شود، احتمال دارد کودک به بیماری آپنه یا همان وقفه تنفسی در خواب دچار باشد که بایستی از یک پزشک یا متخصص درباره این نوع بیماری مشورت گرفت تا عارضه های جبران ناپذیری سلامت آن را تهدید نکند.

در آخر اینکه علائم وقفه تنفسی در کودکان را جدی بگیرید، زیرا آن ها در طول شب به صورت چند بار قطعی تنفس را امتحان می کنند و این قطع شدن راه اکسیژن در قسمت دستگاه تنفسی یک کودک باعث خفه شدن آن ها در طول خواب خواهد شد.

تفاوت آپنه خواب در کودکان و بزرگسالان چیست؟

همانطور که گفته شد، آپنه خواب در بعضی از کودکان علائم زیادی را از خود در طول شب بروز می دهد و این علائم بعد از بیدار شدن از خواب نیز ادامه می یابد بدین منظور اگر آپنه خواب در این نوع کودکان درمان نشود، عارضه های زیادی از جمله مشکلات قلبی و سکته مغزی در کودکان به وجود خواهد آمد.

البته آپنه خواب یا همان وقفه تنفس در طول خواب شبانه تنها مختص کودکان نارس و بالغ نیست بلکه بزرگسالان نیز به بیماری آپنه خواب مبتلا هستند فقط علائم آن ها با کودکان متفاوت بوده و احتمال مرگ و میر در این افراد نسبت به کودکان کم تر است.

از طرفی علائم آپنه خواب در کودکان با نشانه های آپنه خواب در بزرگسالان متفاوت است؛ زیرا این نوع بیماری در کودکان تنها باعث ایجاد مشکلات روانی و مختل کردن راه مجاری تنفس می شود ولی برای بزرگسالان عوارض خواب آلودگی را در طول روز به نمایش می گذارد.

پس تفاوت بین آپنه در کودکان با آپنه  بزرگسالان زیاد بوده و کسانی که سن آن ها بیش تر از 40 است، بایستی این بیماری را جدی بگیرند و از سیگار کشیدن، الکل و دخانیات جلوگیری کنند تا دچار عارضه های جدی قلبی و عروقی نشوند.

آپنه-خواب-در-کودکان-چیست؟

دلایلی که باعث آپنه خواب می شود چیست؟

امروزه خیلی از متخصصان و پزشکان، دلیل اصلی ایحاد آپنه را در همه رده سنی فقط شل شدن ماهیچه های پشت گلو می دانند؛ زیرا با شل شدن این ناحیه، قسمت هایی که باعث تنفس کردن می شود، به راحتی بسته شده و در آخر این اتفاق باعث خفه شدن افراد بیمار در خواب خواهد شد.

از طرفی دلایل بروز آپنه خواب در کودکان و بزرگسالان با یکدیگر متفاوت است این بدین معناست که دلیل اصلی بروز آپنه در کودکان تنها شل شدن ماهیچه پشت گلو نیست بلکه کودکانی که تنها از راه دهان نفس می کشند آن ها به احتمال زیاد دچار این نوع بیماری خواهند شد ولی در بزرگسالان با اضافه وزن داشتن و به پشت خوابیدن مکرر، بروز آپنه در خواب برای آن ها خیلی زیاد است.

تشخیص آن چگونه است؟

تشخیص دادن آپنه خواب در کودکان و بزرگسالان کار سخت و دشواری نیست؛ زیرا کسانی که به این نوع بیماری دچار هستند، به راحتی می توان با کم شدن تعداد تنفس و خروپف کردن غیر نرمال در طول شبانه روز را بیماری وقفه تنفس یا همان آپنه دانست.

 از طرفی در نظر داشته باشید که تشخیص دادن آپنه در خواب برای کودکان نسبت به تشخیص آپنه در بزرگسالان کار سختی است ولی پدر و مادر هر کودک می توانند در صورت مشاهده انسداد یافتن مکرر نفس کشیدن های فرزندانشان، بروز بیماری آپنه را در کودک خود تشخیص دهند.

البته کسانی که سن بالایی دارند می توانند با تشخیص دادن خستگی بیش از حد در طول روز را علل اصلی آپنه یا همان خفگی در طول شب بدانند.

درمان-آپنه-خواب-در-کودکان

درمان آپنه خواب در کودکان چگونه است؟

همانطور که می دانید، آپنه خواب یا همان وقفه تنفسی در کودکان نوعی اختلال تنفسی محسوب می شود که در خواب بروز می کند. این نوع بیماری در کودکان و نوزادانی که نارس به دنیا آمده‌اند بسیار خطرناک است و بایستی در اسرع وقت برای درمان آن نزد پزشک یا متخصص مراجعه کرد در غیر این صورت، کودک به بیماری قلبی و عروقی یا سکته مغزی دچار خواهد شد.

برای آپنه خواب در کودکان می توان با روش های زیادی آن را درمان کرد که این روش های عبارتند از:

  • تجویز کردن دارو از طریق پزشک یا متخصص کودک
  • حذف کردن لوزه کودک به دلیل راحت نفس نکشیدن آن در طول شب
  • رفع کردن گرفتگی بینی
  • استفاده کردن کودک مبتلا به آپنه خواب از فشار مثبت هوا یا همان سی پپ
  • بکار بردن از ابزار داخلی دهان یا همان دهان گیر برای راحت تنفس کردن

انواع-آپنه-خواب-در-کودکان

جمع بندی نهایی

اگر فرزند خود در طول خواب از خروپف های غیر نرمال یا احساس خفگی رنج می برد به احتمال زیاد دچاروقفه تنفسی در کودکان است که بایستی برای درمان آن نزد متخصص مراجعه کرد تا عارضه های جدی و خطرناک سلامتی کودک را تهدید نکند.

از طرفی راه های تشخیص و درمان آپنه خواب در بزرگسالان و کودکان زیاد است که در این مقاله برای مخاطبان بازگو کردیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X