آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی چیست؟

آپنه خواب مرکزی نوعی اختلال است که بر تنفس فرد در طول خواب شبانه تاثیر می گذارد. در آپنه خواب مرکزی وضعیتی رخ می دهد که در تنفس فرد دچار وقفه می شود و دلیل ان این است که فرد هیچ تلاشی برای تنفس نمی کند. این عدم تلاش به دلیل صادر نشدن فرمان تنفس توسط مغز یا فعال نشدن عضلات مربوط به تنفس است. مغز به منظور تنفس سیگنالی را از ساقه مغز به دیافراگم ارسال می کند و سپس ماهیچه های ما منقبض می شوند و عمل تنفس شکل می گیرد. در بیماری آپنه خواب مرکزی ارتباط مغز با ماهیچه های تنفس به مشکل بر می خورد.

انواع آپنه خواب مرکزی

انواع آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی بیماری است که باید به سرعت تشخیص داده شود. این نوع بیماری بیشتر به وسیله همراه شخص بیمار می تواند سریعاً شناسایی شود. این بیماری شامل دو دسته کلی است که در زیر بررسی می شود.

  •  آپنه خواب مرکزی نوع هیپوونتاسیون

در این نوع از بیماری مغز در ارسال سیگنال تنفس ناتوان است. چون سیگنال تنفس ارسال نمی شود شخص با تجمع دی اکسید کربن روبرو است. این نوع از بیماری می تواند به دلیل مصرف مواد مخدر باشد. استفاده از مواد مخدر توانایی و قدرت مغز را برای آغاز تنفس و کنترل تنفس کاهش می دهد. این بیماری می تواند به دلایل بیماری های دیگری ایجاد شود. مثل اینکه شخص دچار سکته مغزی، وارد شدن ضربه بر سر، تومور شده باشد. ساقه مغز قسمت مهمی از مغز است که بر تنفس فرد تاثیر می گذارد اگر بنا به هر دلیلی دچار مشکل شده باشد با شخص با آپنه خواب مرکزی مواجه می شود. از دلایل دیگر این بیماری سندرم هیپوونتاسیون مرکزی است که به صورت مادرزادی در کودکان و نوزادان وجود دارد. در این بیماری نوزاد دچار کمبود ارسال سیگنال برای تنفس است و این مشکل می تواند در خواب و بیداری کودک را آزار دهد. بیماری های عصبی عضلانی نیز می تواند باعث ایجاد آپنه مرکزی باشد. در این عضلات مربوط به تنفس دارای ضعف شدید هستند و در هنگام خواب فرد با مشکل اساسی روبرو است.

  • خواب مرکزی از نوع هایپرانتیلاسیون

در آپنه خواب مرکزی که از نوع هایپرانتلاسیون است تنفس به صورت عمیق و تند اتفاق می افتد و در مرحله بعد شخص دچار مکث در تنفس می شود. این مشکل به دلیل قدم زدن های نادرست و کنترل نکردن تنفس رخ می دهد. یک نوع از این بیماری تنفس شاین استوکس است. این نوع تنفس یک آپنه خواب مرکزی است که بیشتر در افرادی دیده می شود که بیماری های قلبی دارند. بیماری های قلبی مرتبط با آپنه شامل نارسایی های قلبی و عروقی و فیبریلاسیون دهلیزی است. یکی دیگر از عوامل این نوع از آپنه خواب مرکزی صعود به ارتفاعات است. خوابیدن در ارتفاعات موجب مشکلات تنفسی دوره ای در فرد می شود. در ارتفاعات هوای موجود غلظت اکسیژن بسیار کمتری دارد بنابراین تنفس افراد سریع تر و عمیق تر می شود. فرد در این شرایط ممکن است با وقفه تنفس در خواب مواجه شود. در این نوع از بیماری آپنه مرکزی یک نوع به نام آپنه خواب مرکزی ایدیوپاتیک شناخته می شود و علت خاصی ندارد.

علائم آپنه خواب مرکزی

علائم آپنه خواب مرکزی

افراد مبتلا به این بیماری دچار اختلالات خواب می شوند. این افراد به دلیل کیفیت پایین خواب و کاهش سطح اکسیژن خون در زمان خواب در طول روز احساس خواب آلودگی و سردردهای صبحگاهی می کنند. در طول شب بیدار می شوند و خواب آرامی را تجربه نمی کنند. خروپف و مکث در تنفس که توسط خانواده فرد مشاهده می شود. این افراد معمولاً تغییرات عاطفی شدید دارند و احساس کمبود نفس دارند که با نشستن بهتر می شود. اگر شما با هر یک از این موارد مواجه هستید و یا اطرافیان شما متوجه تنفس ضعیف و وقفه های تنفسی شما در طول خواب شده اند بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید و در پی درمان ان برآیید.معمولا با انجام تست خواب می توانید به اختلالات خواب خود پی ببرید

عوامل تشدید کننده آپنه خواب مرکزی

عوامل تشدید کننده آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی بیماری است که می تواند برای فرد خطر ایجاد کند و عوارض خطرناکی برای شخص به دنبال داشته باشد. در زیر عوامل تشدید کننده این بیماری را بررسی می کنیم.

  • افزایش سن: بیماری آپنه مرکزی خواب در افراد مسن و میانسال بیشتر دیده می شود که می تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد.
  •  بیماران قلبی: افرادی که به بیماری های و اختلالات قلبی مبتلا هستند زمینه ابتلا به این بیماری را دارند.
  • داروهای مسکن: استفاده از داروهای ضد درد قوی، مانند مواد مخدر و متادون در طولانی مدت می تواند تاثیر بر مغز شخص بگذارد و فرد به آپنه خواب مرکزی مبتلا شود.
  • سکته: افرادی که تجربه سکته مغزی را داشته اند می تواند به این بیماری مبتلا شوند.
  • جنسیت: تعداد آقایانی که به این بیماری مبتلا می شوند بسیار بیشتر از بانوان است.

تشخیص آپنه خواب مرکزی

تشخیص آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی در ابتدایی ترین مراحل باید توسط افرادی تشخیص داده شود که با شخص در یک خانه زندگی می کنند. ولی تشخیص دقیق این بیماری توسط پزشک و با استفاده از دستگاه پلیسوگرافی انجام می شود. این آزمایش در آزمایشگاه خواب انجام می شود. در این آزمون فعالیت مغز، حرکات چشم، اکسیژن، تلاش تنفسی، تنفس و … مانیتور می شود و سپس بر اساس این اطلاعات پزشک به درمان بیماری می پردازد. همچنین شما میتوانید با انجام تست خواب در منزل متوجه انواع اختلالات خواب خود بشوید

درمان آپنه خواب مرکزی

درمان آپنه خواب مرکزی

شروع درمان این بیماری با رسیدگی به مسائل پایه انجام می شود. به طور مثال برای درمان این بیماری باید نارسایی ها قلبی درمان شود. اگر فردی از مواد مخدر استفاده می کند و دچار این بیماری است باید در ابتدا مواد مخدر را ترک کند. اگر فرد در ارتفاعات زندگی می کند و با مشکلات تنفسی در خواب مواجه است به ارتفاع هم سطح دریا بازگردد. برای درمان آپنه خواب مرکزی بهترین راه استفاده از سی پپ (فشار هوای مثبت دائم)و bipap است. این دستگاه ها با تشخیص پزشک می تواند توقف تنفس را کاهش دهد و اکسیژن مکمل را به بدن شخص برساند. بسته به میزان شدت بیماری دستگاه های قابل کاشت در بدن بیمار قرار داده می شود که توانایی تحریک عضلات تنفسی و افزایش کیفیت خواب را دارد. تهویه سرو تطبیقی دیگر درمان است که با یادگیری الگوی تنفسی فرد در خواب به جبران کمبود اکسیژن بدن بیمار می پردازد. استفاده از اکسیژن مکمل می تواند یک راه کار برای جبران کمبود اکسیژن فرد مبتلا به آپنه خواب مرکزی باشد. برای اطلاع از قیمت bipap  می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید

اگر هیچ یک از دستگاه های بالا نتواند مشکل بیمار را حل کند پزشک از دارو درمانی استفاده می کند. داروهایی مانند استوزولامید و تئوفیلین جز داروهایی است که برای درمان آپنه خواب مرکزی استفاده می شود. برای افرادی که ممکن است به ارتفاعات بروند و با این مشکل مواجه می شوند قبل از صعود از ان داروها استفاده می کنند تا از ایجاد آپنه جلوگیری کنند. بسته به میزان شدت بیماری دکتر می تواند ترکیبی از این درمان ها برای بیمار تجویز کند.

رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای ارتباط با ما میتوانید از شماره های زیر استفاده کنید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

سوالات متداول

  • آیا با استفاده از دستگاه های کمک تنفسی رسمد میتوان آپنه خواب مرکزی را درمان کرد؟

بله با مشورت و تشخیص پزشک میتوان از دستگاه های سی پپ و بای پپ برای درمان آپنه خواب مرکزی استفاده کرد

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X