آپنه خواب و آلزایمر

آپنه خواب،  وضعیتی است که باعث می‌شود هنگام خواب برای مدت کوتاهی نفس خود را متوقف کنید. افراد مبتلا به آپنه خواب، اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند. این باعث می‌شود آنها در خواب نفس نفس بزنند و اغلب از خواب بیدار شوند. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر آپنه خواب و آلزایمر می‌پردازیم.

آیا ارتباطی بین آپنه خواب و آلزایمر است؟

آیا ارتباطی بین آپنه خواب و آلزایمر است؟

در بسیاری از موارد، افراد از قطع تنفس خود آگاه نیستند و بر این باورند که چرخه خواب آنها طبیعی است. آپنه خواب می‌تواند شبیه خروپف باشد. آپنه خواب، علاوه بر اینکه صبح‌ها شما را خسته تر می‌کند، می‌تواند باعث تعدادی از عوارض سلامتی شود. در صورت عدم درمان، این وضعیت خواب می‌تواند:

  • مسائل مربوط به سلامت روان را تحریک کند
  • منجر به عملکرد ضعیف سیستم ایمنی بدن شود
  • به از دست دادن حافظه کمک می‌کند و منجر به آلزایمر شود
  • خطر نارسایی قلبی را افزایش دهد

آیا آپنه خواب باعث آلزایمر می‌شود؟

آپنه خواب، وضعیتی است که در آن تنفس طبیعی در طول شب قطع می‌شود. سه شکل از آپنه خواب وجود دارد: آپنه انسدادی خواب (OSA)، آپنه خواب مرکزی و آپنه خواب پیچیده (یا مختلط) (ترکیبی از این دو). OSA شایع ترین در بین این سه مورد است و زمانی رخ می‌دهد که عضلات گلو شل می‌شوند و باعث انسداد جزئی یا کامل راه هوایی برای بیش از 10 ثانیه می‌شود. این می‌تواند سطح اکسیژن موجود در خون را کاهش دهد و چرخه طبیعی خواب را مختل کند. تخمین‌ها متفاوت است.

OSA ممکن است خطر ابتلا به چندین بیماری از جمله بیماری قلبی عروقی، فشار خون بالا، سندرم متابولیک، اختلال عملکرد شناختی و بیماری آلزایمر را افزایش دهد. همچنین ممکن است خطر خواب آلودگی در طول روز را افزایش دهد. در افراد بدون بیماری آلزایمر، OSA با نقص در توجه و هوشیاری، حافظه بصری و کلامی و عملکرد اجرایی همراه بود. با این حال، بر توانایی زبان و عملکرد حرکتی تأثیری نداشت.

آپنه خواب فقط شما را خسته نمی‌کند. همچنین می‌تواند بر عملکرد مغز شما تأثیر بگذارد و در حافظه شما اختلال ایجاد کند. آپنه خواب و آلزایمر، مانع از خواب مورد نیاز بدن شما می‌شود. این کمبود خواب می‌تواند اثرات منفی بر سلامت جسمی، ذهنی و شناختی شما داشته باشد.

آیا آپنه خواب باعث آلزایمر می‌شود؟

 آیا آلزایمر باعث آپنه خواب می‌شود؟

وقفه در تنفس می‌تواند سطح اکسیژن در خون را کاهش دهد که می‌تواند به سلول‌های مغز شما آسیب برساند. علاوه بر این، OSA با چندین بیماری دیگر مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی و افسردگی مرتبط است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد. در نهایت، خواب خوب شبانه برای چندین فرآیند مغز، مانند تثبیت خاطرات، مهم است. قطع خواب به دلیل OSA ممکن است این فرآیندها را مختل کند. محققان شواهد جدیدی را گزارش می‌کنند که نشان می‌دهد آپنه خواب یک اختلال رایج است که می‌تواند باعث خروپف مکرر افراد در طول خواب شود. ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد.

درباره آپنه خواب و فشار خون بیشتر بدانید

تیمی از دانشمندان 208 مرد و زن 55 تا 90 ساله را مورد مطالعه قرار دادند که اکثر آنها آپنه خواب داشتند اما هیچ نوع زوال عقل تشخیص داده شده ای نداشتند. پس از دو سال، دانشمندان دریافتند افرادی که از آپنه خواب شدیدتر رنج می برند، نشانگرهای شیمیایی خاصی در مایع نخاعی خود دارند که نشان دهنده افزایش سطح بتا آمیلوئید، نوعی پلاک مغزی مرتبط با آلزایمر است. علاوه بر این، اسکن تصویربرداری مغز در برخی از بیماران آپنه شدیدتر افزایش پلاک آمیلوئید را تایید کرد.

راه‌های درمان آپنه خواب و آلزایمر

راه‌های درمان آپنه خواب و آلزایمر

وقتی خروپف می‌کنید، در طول روز خسته هستید یا مشکلات خواب دیگری دارید، به متخصص اختلالات خواب مراجعه کنید که معمولاً در مراکز تخصصی خواب هستندو از شما تست خواب میگیرند آنها ممکن است به شما پیشنهاد کنند که تحت یک مطالعه خواب قرار بگیرید تا تشخیص دهید آیا شما OSA دارید یا خیر و می‌توانید گزینه‌های درمانی بالقوه را انجام دهید. به گفته موسسه ملی قلب، ریه و خون، برخی از موارد ممکن است با تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن، فعالیت بدنی منظم، مصرف کمتر الکل، ترک سیگار و عادات خواب بهتر درمان شوند. موارد جدی تر ممکن است نیاز به درمان با استفاده از دستگاه سی‌ پپ، دهانی برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی فوقانی زبان یا جراحی داشته باشند. خواب سالم شبانه برای سلامت مغز مهم است و آپنه خواب تشخیص داده نشده ممکن است یکی از راه‌هایی باشد که مشکلات خواب می‌تواند بر مغز تأثیر بگذارد. درمان‌های رایج شامل دستگاه‌های تنفسی، دارو و جراحی است. با این حال، برخی تغییرات در سبک زندگی و مراقبت‌های خانگی نیز می‌تواند کیفیت زندگی و خواب شما را بهبود بخشد.

درمان مداوم فشار مثبت راه هوایی سی پپ، رایج  ترین درمان برای بیماران مبتلا به آپنه خواب و آلزایمر و بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب خفیف اما علامتدار است. درمان سی پپ  همچنین می‌تواند مشکلات دیگری مانند خروپف، بی‌خوابی، عدم ابتلا، بیماری شبانه و  بیدار شدن مکرر شبانه را از بین ببرد یا بهبود بخشد .

رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای ارتباط با ما میتوانید از شماره های زیر استفاده کنید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

 منبع : nhlbi.nih.gov

سوالات متدوال

از کجا میتوان فهمید آپنه خواب داریم؟

شما میتوانید با مراجعه به پزشک و انجام تست خواب متوجه شوید دچار آپنه خواب هستید و یا خیر

آیا آپنه خواب و آلزایمر بر روی هم تاثیر دارند؟ 

بله آپنه خواب و آلزایمر بر روی هم تاثیر دارند

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X