آیا آپنه خواب باعث افسردگی می‌شود

افسردگی و آپنه خواب  که به اختصار آن را (OSA) می خوانند، مهمترین بیماری های همراه یکدیگر هستند. آپنه خواب یک مشکل به سرعت در حال رشد در جامعه است که با افزایش نرخ چاقی مرتبط است. در عین حال، میزان افسردگی نیز روز به روز در حال افزایش است. بیماران مبتلا به OSA با مشکلات خواب، اضطراب و علائم افسردگی مراجعه می کنند. بیماران افسرده نیز می توانند با علائم مشابه نیز مراجعه کنند. کیفیت سلامت فرد را می توان با تشخیص زودهنگام علائم آپنه خواب و افسردگی بهبود بخشید. با پرداختن به این مسائل به موقع، هزینه ها و بار مراقبت های بهداشتی مرتبط را می توان به طور همزمان کاهش داد.

درباره آپنه خواب و چاقی بیشتر بدانید

بسیاری از علائم افسردگی و آپنه خواب با یکدیگر همپوشانی دارند و باعث عدم تشخیص آپنه انسدادی خواب در بیماران افسرده می شود. بیماران مبتلا به آپنه خواب ممکن است با علائم افسردگی اساسی تظاهر کنند، اما به شدت توصیه می شود که روانشناس یا روانپزشک باید ابتدا علت اصلی افسردگی را به جای تشخیص صرفاً افسرده بودن بیمار را، تعیین کند.

تاثیر-آپنه-خواب-بر-افسردگی

آپنه خواب چیست؟

شیوع افسردگی در بیماران مبتلا به آپنه خواب بیشتر از جمعیت عمومی است. اختلال افسردگی اساسی را می توان با ارائه پرسشنامه های مختلف به بیماران، به عنوان مثال، پرسشنامه افسردگی بک یا پرسشنامه سلامت بیمار (PHQ-9) در طول خدمات مراقبت های بهداشتی اولیه، می تواند راه را بهتر نشان دهد.   پاسخ به این پرسشنامه ها باید همراه با علائم بیماران و ارزیابی بالینی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. پرسشنامه سلامت بیمار (PHQ-9) ابزار مفیدی برای غربالگری افسردگی است. این روشی بسیار آسان است و می تواند نتایج تشخیصی را خیلی سریع در محیط مراقبت های بهداشتی اولیه ارائه دهد.

افسردگی یک عامل خطر برای بیماری عروق کرونر است. این بیماری هنگامی که همزمان با افسردگی رخ  دهد، میزان خطر مرگ و میر در بیماران قلبی در مقایسه با بیماران بدون افسردگی، بیشتری دارد.  از آنجا که افسردگی یک عامل خطر برای بیماری قلبی است، کنترل علائم افسردگی در بیماران مبتلا به افسردگی خفیف می تواند عملکرد قلب را بهبود بخشد.

اما در افسردگی شدید، پیش آگهی بدتری دارد. در اختلال افسردگی اساسی (MDD)، نتایج MRI نشان می دهد که حجم هیپوکامپ بیمار با بیماری مزمن کاهش می یابد. اما کاهش قابل توجهی پس از شروع بیماری رخ می دهد. در افسردگی اساسی، یک محرک عاطفی منفی در بیماران افسرده در مناطقی از مغز که در پردازش محرک‌ های مرتبط با احساسات درگیر هستند، در مقایسه با محرک‌ های شاد، پاسخ منفی‌ تر نشان می‌ دهد.

آپنه خواب چه علائمی دارد؟

علائم آپنه خواب عبارتند از:

 • خروپف بلند
 • قطع تنفس در هنگام خواب، که ممکن است شما را از خواب بیدار کند یا مورد توجه شخص دیگری قرار گیرد
 • بیدار شدن ناگهانی و احساس تنگی نفس
 • مشکلات توجه
 • خستگی مفرط در طول روز
 • سردرد صبحگاهی
 • گلودرد یا خشکی دهان هنگام بیدار شدن از خواب
 • تحریک پذیری
 • مشکل در خوابیدن

  آپنه-خواب-و-افسردگی-بهم-مرتبط-اند؟

علائم افسردگی چیست؟

کلید تشخیص افتراقی این است که ابتدا مشخص شود که آیا آپنه خواب دارید یا خیر، زیرا آپنه خواب ممکن است باعث افسردگی شما شود یا به آن کمک کند. با پزشک اصلی خود قرار ملاقات بگذارید. آنها شما را به یک کلینیک خواب ارجاع میدهند، جایی که خواب شما یک شبه ارزیابی می شود. اگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در آنجا فکر نمی کنند که شما آپنه خواب دارید، می توانند شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهند تا در مورد افسردگی خود صحبت کنند. در ادامه نیز با علائم افسردگی آشنا می شوید:

 • تحریک پذیری، ناامیدی و عصبانیت در مورد مسائل کوچک
 • احساس غم، پوچی یا ناامیدی
 • تغییرات در اشتها
 • اختلالات خواب، مانند بی خوابی
 • خستگی و خستگی
 • مشکل در فکر کردن یا تمرکز
 • سردرد

بررسی و ارتباط آپنه خواب بر افسردگی

افسردگی اساسی نزدیک به 18 درصد احتمال دارد همراه با آپنه خواب به سراغ شما بیاید. همچنین آپنه خواب دارای 17.6 درصد شیوع افسردگی اساسی را در پی دارد. یک رابطه خطی بین آپنه خواب و افسردگی وجود دارد. هر دو بیماری با علائم خلقی مشترک، اضطراب، بی قراری، خستگی و تمرکز ضعیف ظاهر می شوند. در بیماران مبتلا به آپنه خواب، قبل از اجرای درمانی، باید وجود افسردگی را رد کند. این مشکلات مرتبط باید به درستی تشخیص داده شوند تا به طور موثر درمان شوند.

برخی از بیماران مبتلا به آپنه خواب علائم افسردگی را نشان می دهند و این علائم با اجرای درمان سی پپ بهتر می شوند. برخی از بیماران با علائم آپنه خواب و افسردگی مراجعه می کنند. در این بیماران، هر دو بیماری نیاز به درمان دارند. زنان مسن‌ تر مبتلا به آپنه خواب، با کاهش بیشتری در عملکرد شناختی خود مواجه می‌شوند.

بیماران با علایم عمده افسردگی همراه با آپنه خواب به درمان CPAP پاسخ می دهند و علائم افسردگی آنها به تدریج برطرف می شود. همچنین کیفیت زندگی بیمار بهبود می یابد.

شایع ترین علائم آپنه خواب و افسردگی، خستگی و اختلال خواب است. هر دوی این مشکلات به دلیل علائم مشابهی که دارند می توانند یکدیگر را پنهان کنند، اما مسئولیت درمان علائم یک بیماری خاص و تعیین علت زمینه ای بر عهده یک پزشک است.شما میتوانید با انجام تست خواب وضعیت خواب خود را بررسی کنید این کار به روند بهبود شما بسیار کمک میکند

چرا-آپنه-خواب-و-افسردگی-روی-هم-اثر-میزارد

تشخیص آپنه خواب و افسردگی

قابل درک است که بیماران مبتلا به آپنه خواب ممکن است با خلق و خوی تحریک پذیر یا افسرده از خواب بیدار شوند. این مسائل تفکیک این دو حالت را از نظر تشخیص و درمان سخت می کند. استفاده از آرام بخش، داروهای ضد افسردگی یا خواب آور برای درمان بی خوابی مرتبط با افسردگی ممکن است آپنه خواب را تشدید کند، که به نوبه خود خلق و خوی بیمار را بدتر می کند. غربالگری بیماران مبتلا به آپنه از نظر افسردگی و متقابلاً ارزیابی بیمارانی که برای OSA افسرده هستند بسیار منطقی است. تشخیص زودهنگام هر بیماری و توسعه راهبردهای پیشگیری یا درمان می تواند به کاهش خطرات مرتبط با هر دو بیماری کمک کند.

درمان آپنه خواب با  رویکرد CPAP

بیماران مبتلا به OSA سلامتی شان مختل شده و سلامت روانی اجتماعی و عملکرد روزانه آنها نیز کاهش می یابد و خواب آشفته می تواند باعث تمرکز ضعیف، مشکلات خلقی، اضطراب و افسردگی شود؛ درمان پزشکی انتخابی برای آپنه خواب سی پپ است، اما آموزش صحیح و پایبندی بیمار به درمان برای موفقیت درمان و ارائه نتایج قابل اندازه گیری مهم است. نشان داده شده است که درمان CPAP علائم افسردگی مرتبط با آپنه خواب را بهبود می بخشد. درمان CPAP همچنین کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آپنه خواب را بهتر کرده است.

رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای ارتباط با ما میتوانید از شماره های زیر استفاده کنید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

سوالات متداول 

آیا آپنه خواب بر روی افسردگی تاثیر می زارد؟

بله یکی از دلایل افسردگی می تواند آپنه خواب باشد

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X