آپنه خواب و سردرد

یکی از مشکلات رایجی که افراد بسیاری به آن درگیر می باشند، آپنه خواب است. پزشکان آپنه خواب را یک نوع وقفه تنفسی به هنگام خواب می دانند که ممکن است مشکلات بسیاری را همچون سردرد های شدید ایجاد کند. افرادی که پس از خواب دچار سردرد های شدید می شوند، می توانند به پزشکان مربوطه مراجعه کرده و  در این مقاله به بررسی  آپنه خواب و سردرد میپردازیم.

چرا آپنه خواب باعث سردرد می شود؟

چرا آپنه خواب باعث سردرد می شود؟

اگر نمی دانید به چه علت آپنه خواب یا همان وقفه تنفسی به هنگام خواب باعث سردرد می شود، باید بگوییم این بیماری می تواند برای ثانیه های متوالی مغز را از دریافت اکسیژن محروم سازد و این موضوع خود به تنهایی سبب می گردد افراد دچار یک سردرد شدید و یا به عبارت دیگر دچار سردرد میگرنی شوند. به همین دلیل آپنه خواب و سردرد به هم مربوط اند. بسیاری از افراد ممکن است با خود بپرسند چرا سردرد آپنه خواب با سردرد میگرنی یاد می شود؟ در پاسخ به چنین سوالاتی باید بگوییم سردرد های میگرنی بسیار شدید تر از سردرد های معمولی تلقی می شوند و در اکثر موارد می توانند زندگی افراد را مختل نمایند. سردرد های آپنه خواب نیز به این شکل می باشند و بسیار غیرقابل تحمل تلقی می شوند.شما با انجام تست خواب میتوانید اختلالات خواب خود را پیدا کنید و به راحتی اقدام به درمان آن بکنید

 

انواع سردردهای مرتبط با آپنه خواب کدامند؟

افرادی که به آپنه خواب دچار می شوند با سردرد های متنوعی مواجه خواهند شد که بعضی از آن ها عبارت اند از:

  • سردرد های خوشه ای

یکی از سردرد هایی که به آپنه خواب بسیار مرتبط می باشند، سردرد خوشه ای نام دارد. شاید شماهم در هنگام خواب به سردرد دچار شده اید و این موضوع برای تان بسیار زجر آور بوده است، باید بگوییم این سردرد، سردرد خوشه ای می باشد. اگر می خواهید مطمئن شوید به سردرد خوشه ای مبتلا شده اید یا خیر، می توانید علائم خود را بررسی نمایید. علائمی همچون آبریزش بینی، تعریق صورت و پف بیش از اندازه چشم ها از دیگر علائم سردرد خوشه ای می باشد. به طور کل آپنه خواب و سردرد میتواند باعث اختلال شما در زندگی شود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با سلامت خواب خود میتوانید تست خواب را انجام دهید.

  • سردرد های هیپنیک

از دیگر سردرد هایی که افراد به هنگام آپنه خواب می توانند حس کنند، سردرد هیپنیک می باشد. بسیاری از افراد ممکن است سوال کنند چه کسانی بیش تر به سردرد هیپنیک دچار می شوند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم افرادی مسنی که به آپنه خواب مبتلا می باشند، بیش تر سردرد های هیپنیک را حس خواهند کرد. افراد پس از این که از خواب بیدار شوند، ممکن است تا 6 ساعت دچار سردرد های شدید باشند که همان سردرد هیپنیک نام دارد. دقت داشته باشید سردرد های هیپنیک سریعا برطرف می گردند و دوام آن ها تا یک ساعت است.

انواع سردردهای مرتبط با آپنه خواب کدامند؟

انواع درمان ها آپنه خواب چیست؟

یکی از موضوعاتی که می بایست به آن توجه شود، درمان هر چه سریع تر آپنه خواب می باشد. اگر مدت زمان بسیاری است که به سردرد های مربوط به آپنه خواب دچار می شوید، به شما توصیه می کنیم تا با مراجعه به یک پزشک مرتبط به درمان آن نیز بپردازید. باید بدانید روش های متنوعی برای درمان آپنه خواب وجود دارد که بعضی از آن ها به شرح زیر می باشند:

  • استفاده از دستگاه کمک تنفسی سی پپ و بای پپ

برای این که بتوانید از قطع تنفس به هنگام خواب تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنید، می توانید از دستگاه سی پپ و بای پپ استفاده کنید در این روش افراد به هنگام خواب از ماسک های تنفسی استفاده می کنند و که این ماسک ها می توانند به خوبی فشار هوا را به شما برسانند و از قطع تنفس به خوبی جلوگیری کنند. دقت داشته باشید کمک از دستگاه کمک تنفسی سی پپ و  بای پپ می تواند قطع تنفس را تا 5 بار در یک ساعت کاهش داده و به سلامت افراد کمک شایانی نماید.

انواع درمان ها آپنه خواب چیست؟

  • دستگاه های دهانی

از دیگر روش هایی که افراد می توانند برای درمان آپنه خواب و سردرد از آن به خوبی بهره مند گردند، استفاده از دستگاه های دهانی می باشد. این دستگاه ها معمولا توسط دندان پزشک ها بر روی دهان نصب می گردند و می توانند به پاکسازی راه های هوایی بپردازند. استفاده از دستگاه های دهانی برای افرادی توصیه می گردد که آپنه خواب آن ها خفیف نیز می باشد.

  • عمل جراحی

یکی دیگر از روش هایی که برای اپنه خواب و سردرد مد نظر قرار می گیرد، عمل جراحی می باشد. در این جراحی پزشکان به برداشت بافت های اضافی می پردازند تا افراد بتوانند به راحتی تنفس انجام دهند و دیگر به آپنه خواب دچار نشوند.

  • تغییر سبک های اشتباه در زندگی

بسیاری از افراد تمایل دارند تا به صورت مداوم به نوشیدن الکل بپردازند، این امر می تواند خود به تنهایی اختلال تنفسی را به هنگام خواب به همراه داشته باشد. با ترک این عادت، افراد می توانند از سردرد های ناشی از اپنه خواب تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمایند.

منبع : webmd

رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای ارتباط با ما میتوانید از شماره های زیر استفاده کنید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

سوالات متداول

  • آیا آپنه خواب و سردرد به هم مرتبط اند؟

بله، یکی از دلایل سردرد میتواند آپنه خواب باشد

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X