آپنه خواب و فشار خون چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

آپنه خواب و فشار خون ترکیبی خطرناک برای سلامتی جسم و روح شما می باشند. قطعاً شما تا الان متوجه شده اید زمانی که خواب شما کیفیت و کمیت خوبی نداشته باشد حس و حال خوبی ندارید. که این حال بد نتیجه فشار خون بالای شما می باشد. شاید با خود بگویید که فشار خون چه ارتباطی با کیفیت و کمیت خواب دارد. در صورتی که خواب کم و بی کیفیت باعث می شود تا فشار خون شما افزایش پیدا کند.

شایع ترین بیماری که نمی توان به آسانی آن را تشخیص داد آپنه خواب است. که این بیماری به مرور خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد. طبق مطالعات و تحقیقات پزشکان، چیزی حدود ۵۰ درصد از افرادی که دارای فشار خون بالا هستند مبتلا به آپنه انسدادی خواب می باشند. آپنه خواب در این بیماران این اجازه را به آن ها نمی دهد که بتوانند فشار خون خود را کنترل کنند. که این نکته باعث می ‌شود تا فرد برای کنترل کردن فشار خون خود از دارو های بسیاری استفاده کند.

انواع-آپنه-خواب-و-فشار-خون

آپنه خواب چیست؟

در این نوع بیماری تنفس فرد به طور مکرر متوقف شده و سپس شروع می شود. از شایع ترین نشانه های این بیماری خروپف بلند و یا احساس خستگی بعد از یک خواب کامل شبانه می باشد. انواع اصلی این بیماری عبارتند از:

 • آپنه انسدادی خواب: اکثر افراد به این نوع از آپنه مبتلا هستند. این بیماری با شل شدن عضلات گلو به وجود می آید. زمانی که ماهیچه های گلوی شما شل شود راه هوایی برای عمل تنفس باریک و یا کاملاً بسته می شود و بدن نمی تواند هیچگونه هوایی را دریافت کند. به همین دلیل سطح اکسیژن بیمار در حین خواب کاهش پیدا می کند.
 • آپنه مرکزی خواب: این مدل بیماری زمانی رخ می دهد که مغز نمی تواند سیگنال های مناسبی را به عضلات کنترل کننده تنفس ارسال نماید. این نکته به این معناست که برای مدت زمان کوتاهی هیچگونه تلاشی برای نفس کشیدن نمی کنید و به همین دلیل امکان دارد که با تنگی نفس بیدار شوید.
 • سندروم آپنه خواب پیچیده: این بیماری به عنوان پیچیده ترین نوع آپنه خواب شناخته شده است و زمانی ایجاد می شود که فرد در عین حال هم آپنه مرکزی و هم آپنه انسدادی دارد.

درمان-آپنه-خواب-و-فشار-خون

علائم آپنه خواب 

 • خروپف کردن با صدای بلند.
 • متوقف شدن تنفس در طول خواب که معمولاً خود فرد متوجه این نکته نمی شود بلکه شخص دیگری باید این مورد را بررسی کرده و سپس به شما گزارش دهد.
 • نفس نفس زدن در زمان خواب.
 • زمانی که فرد از خواب بیدار می شود دهان او خشک شده است.
 • سردرد صبحگاهی بعد از بیدار شدن از خواب.
 • بی خوابی.
 • خواب آلودگی بیش از حد در طی روز.
 • مشکل در ایجاد تمرکز و توجه در زمان بیداری.

فشار خون بالا چیست؟

برای اینکه رابطه بین آپنه خواب و فشار خون را بدانیم در ابتدا بهتر است که با هر دو نوع این بیماری ها و علائم آن ها آشنا شویم. افرادی که دارای فشار خون بالا هستند به ندرت علائم قابل توجهی در رابطه با این بیماری در آن ها دیده می شود. اگر این بیماری به موقع درمان نگردد ممکن است منجر به حملات قلبی و سکته گردد.

زمانی که فشار خون بدن شما از حد نرمال بالاتر رود باعث فشار اضافی بر رگ های خونی قلب و سایر اندام های دیگر مانند کلیه مغز و چشم می شود و مشکلات بسیار جدی را برای این اندام ها به وجود می آورد. اضافه وزن، مصرف بیش از حد نمک، مصرف کم سبزیجات و میوه، ورزش نکردن، نوشیدن بیش از حد الکل برای قهوه و نداشتن خواب کافی منجر به خطر ابتلا به فشار خون بالا می‌ شوند.

درمان-آپنه-خواب-و-فشار-خون-چرا-برای-ما-مهم-است

آپنه خواب و فشار خون چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

برای اینکه رابطه بین آپنه خواب و فشار خون را بدانیم در ابتدا بهتر است بدانید آپنه خواب، قلب را مجبور می کند تا سخت تر کار کند. انسداد راه هوایی تنفس نیز باعث می شود فشار خون شما افزایش پیدا کند. چرا که در نتیجه بسته شدن راه هوایی قلب شما باید سخت تر و بیشتر از قبل کار کند تا بتواند خون اکسیژن دار را در تمامی اندام های بدن شما به جریان بیندازد.

زمانی که شما در خواب هستید آپنه خواب مغز شما را تحریک می کند تا خون بیشتری را به مناطق کلیدی مثل قلب و مغز پمپاژ کند. این نکته باعث می ‌شود تا فشار بیشتری بر دیواره شریان وارد گردد و فشار خون شما بالاتر از زمانی می رود که در هنگام خواب به طور طبیعی نفس می کشید. اگر بخواهیم این مراحل را به صورت خلاصه تر و واضح تر برای شما تشریح کنیم باید گفت زمانی که ما در شب می خوابیم فشار خون بدن کمتر از فشار خون در طی روز است. چرا که بدن ما باید در هنگام خواب کاملاً آرام باشد.

اما اگر شما دچار بیماری آپنه باشید بدن شما به هیچ عنوان آرامش نخواهد داشت چرا که راه تنفس شما بسته می شود. پس بدن نمی ‌تواند اکسیژن کافی خود را دریافت کند. معمولا برای آنکه بتوان گفت در هنگام خواب دچار چه اختلالاتی هستید بهتر است با مشورت پزشک خود اقدام به تست خواب کنید. اگر برای شما رفتن به کلینیک سخت می باشد می توانید تست خواب در منزل را امتحان کنید برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا شما را بهتر راهنمایی کنند.

عوارض فشار خون بالا در خواب

فشار خون بالا در خواب ممکن است منجر به عوارض جدی شود، از جمله:

 1. سکته قلبی یا افتراق عروقی: فشار خون بالا می‌تواند باعث تخریب عروق خونی شود و منجر به سکته قلبی یا افتراق عروقی گردد.
 2. ضربان قلب نامنظم: فشار خون بالا ممکن است باعث تخریب عصبی در سیستم قلبی-عروقی یا منجر به ضربان قلب نامنظم یا تاکی‌ کاردی (ضربان قلب بسیار سریع) شود.
 3. افزایش خطر سکته مغزی: فشار خون بالا می‌تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد و باعث مشکلات عصبی و حتی معلولیت شود.
 4. کارکرد نامناسب کلیه‌ها: فشار خون بالا می تواند به عروق کلیه آسیب بزند و منجر به کاهش عملکرد یا حتی نارسایی کلیه شود.

روش درمان آپنه یا وقفه تنفسی در خواب

با درمان کردن آپنه خواب نمی توان سطح فشار خون را کاهش داد اما از اتفاقاتی که باعث افزایش فشار خون در طی شب می شود می توان جلوگیری کرد. به همین دلیل آگاهی از ارتباط آپنه خواب و فشار خون برای ما مهم است.  درمان هایی که برای آپنه خواب وجود دارد می ‌توانند باعث شوند تا فشار خون را کنترل کنیم. مؤثرترین روش برای درمان آپنه دستگاه سی پپ که همان درمان فشار مثبت مداوم مجرای هوایی است می باشد.

فرد بیمار با زدن ماسک متصل به این دستگاه، هوا را به ریه های خود در طی شب وارد می کند که این روش مناسب ترین راه برای از بین بردن انسداد راه تنفس می باشد. این روش درمانی باعث می شود تا فشار خون در طی شب کاهش پیدا کند. البته دستگاه کمک تنفسی بای پپ نیز یکی از مواردی است که پزشکان توصیه می کنند در هنگام مواجه با آپنه خواب استفاده شود شما می توانید برای اطلاع بیشتر از قیمت bipap  با کارشناسان ما در رسمد تماس حاصل فرمایید

آیا-آپنه-خواب-و-فشار-خون-با-دستگاه-سی-پپ-حل-میشود؟

درمان آپنه خواب و تاثیر آن بر فشار خون

در این مقاله ارتباط آپنه خواب و فشار خون را بررسی کردیم. طبق تحقیقات راه های درمانی آپنه خواب به بهبود فشار خون بالا به طور چشمگیری کمک می کند. از مؤثرترین راه های درمانی برای آپنه خواب سی پپ رسمد می باشد که کیفیت خواب را بهبود بخشیده و در کنار آن به کاهش فشار خون در حین خواب کمک می کند. تحقیقات ثابت کرده که بیمارانی که در مدت زمان ۶ ماه از دستگاه سی پپ استفاده کرده اند فشار خون خود را کاهش داده و هم باعث افزایش اندازه سرخرگ شده ‌اند.

منبع : sleepfoundation

رسمد ایران

سوالات متداول

 • آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب یک اختلال خواب است که در آن فرد دچار توقف‌های مکرر نفس در طول شب می‌شود، که ممکن است منجر به اختلالات خواب و مشکلات سلامتی مرتبط شود.

 • آیا آپنه خواب می‌تواند به افزایش فشار خون منجر شود؟

بله، آپنه خواب می‌ تواند به افزایش فشار خون (فشار خون بالا) منجر شود. توقف‌ های تنفسی در خواب باعث کاهش اکسیژن خون و افزایش ترشح هورمون‌ های استرسی می‌ شود که هر دو به افزایش فشار خون کمک می‌ کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X