آپنه خواب چیست؟ و خطر مرگ بر اثر آپنه خواب

شاید برای شما هم سوال باشد آیا خطر مرگ بر اثر آپنه خواب امکان پذیر است؟ آپنه خواب که با نام وقفه تنفسی نیز شناخته می شود به شرایطی گفته می شود که فرد در خواب دچار قطع یا وقفه تنفسی می شود. افرادی که با این مشکل روبرو هستند در زمان خواب به صورت مکرر دچار این مشکل می شوند. آپنه یا وقفه تنفسی به خودی خود مشکل بزرگی نیست ولی ممکن است برای فرد مشکلاتی و خطراتی ایجاد کند که جبران ناپذیر باشد. تشخیص آپنه خواب و درمان آن بسیار مهم است. آپنه خواب انواع مختلفی دارد و اطلاع از علائم آن برای هر فردی مهم است تا بتواند این مشکل را در خود یا خانواده خود تشخیص دهد. و خطر مرگ بر اثر  آپنه خواب میباشد که امری بسیار مهم است.

 انواع آپنه خواب

آپنه خواب دارای سه نوع است که در زیر انواع آپنه را مشاهده می کنید:

  • آپنه انسدادی خواب: در آپنه انسدادی ممکن است در طول خواب تنفس فرد کم عمق شود و یا عمل تنفس متوقف شود. این اتفاق ممکن است در طول خواب شبانه چندین بار اتفاق بیفتد. از جمله علل آپنه انسدادی خواب می توان به ناقص بودن مجاری هوایی فوقانی و یا مسدود بودن آن اشاره کرد. در این حالت عضلات قسمت قفسه سینه و دیافراگم ضعیف هستند و کند عمل می کنند و وظیفه خود را به درستی انجام نمی دهند. در این حالت هوا بسیار سخت وارد ریه می شود. تنفس این افراد با صدای بلند شبیه به خرناس صورت می گیرد و حرکات بدن و صورت بسیار تند می شود. فردی که در خواب است ممکن است به هیچ وجه متوجه این حالت ها نشود. در زمان رخ دادن آپنه انسدادی اکسیژن کمتری به اندام های حیاتی بدن وارد می شود و در نتیجه ریتم قلب نا منظم می شود.
  • آپنه مرکزی خواب: در آپنه مرکزی خواب، به دلیل عملکرد مغز تنفس به صورت منظم با اختلال مواجه می شود. فرد نفس نمی کشد نه به این علت که نمی تواند بلکه فرد تلاشی برای تنفس نمی کند. فرمان دهی مغز به عضلات برای انجام تنفس صورت نمی گیرد. آپنه مرکزی خواب به دلیل مشکلاتی مانند آسیب دیدن ساقه مغز اتفاق می افتد. ساقه مغز وظیفه کنترل تنفس را بر عهده دارد. این نوع انسداد در افراد مسن بالای 65 سال بیشتر دیده می شود.
  • آپنه خواب ترکیبی: در این نوع از آپنه شما دو نوع بالا را مشاهده خواهید کرد. هم عضلات تنفسی ضعیف و هم انجام نشدن فرمان تنفس به عضلات که مشکل را بزرگ تر می کند.

از دلایل آپنه خواب می توان به داشتن اضافه وزن اشاره کرد. آپنه خواب بیشتر در مردان دیده می شود. آپنه مرکزی معمولاً با بیماری هایی مانند نقص سیستم تنفسی، پارکینسون، آلزایمر، کم کاری تیروئید، اسکلروز، نارسایی کلیوی و بیماری های اعصاب و … دیده می شود. در بعضی موارد فرد ممکن است هیچ یک از اختلالات را نداشته باشد ولی دچار آپنه خواب شود. تشخیص به موقع این بیماری می تواند از ایجاد عوارض خطرناک آن جلوگیری کند.

درباره آپنه خواب و چاقی بیشتر بدانید

خطر-مرگ-در-آپنه-خواب-را-جدی-بگیرید

عوارض خطرناک آپنه چیست؟

فردی که در طول خواب شبانه دچار آپنه می شود، خروپف زیاد و حرکات بدنی بسیار بالایی دارد و موجب اذیت دیگران می شود. ابن افراد در طول خواب تعرق بالایی دارند. فردی که دچار آپنه تنفسی می شود ممکن است در یک شب چندین بار با وقفه تنفسی مواجه شود اگر این افراد بیماری زمینه ای داشته باشند می تواند تکرار این اتفاق باعث بروز سکته های قلبی و مغزی شود و در بد ترین حالت ممکن است شخص فوت کند. به همین دلیل خطر مرگ بر اثر آپنه خواب را باید جدی گرفت. عوارض آپنه شامل خستگی زیاد به دلیل بیدار شدن فرد در طول شب، سردرد های وخیم صبحگاهی، تمرکز پایین، حافظه ضعیف و مشکلات خلق و خو و … است.

خطر-مرگ-در-آپنه-خواب-جدی-است؟

چگونه متوجه شویم آپنه داریم؟ و خطر مرگ بر اثر آپنه خواب را کاهش دهیم

یکی از علائم آپنه بروز خفگی در طول خواب شبانه است که اطرافیان فرد در حین خواب باید آن را تشخیص دهند. تعداد زیادی از افراد هیچ گونه شکایتی مبنی بر حالت خفگی در خواب ندارند؛ زیرا متوجه آن نمی شوند. خروپف و خرناس، خستگی، خواب آلودگی، حرکات زیاد و بی قراری در طول خواب شبانه، بیداری ناگهانی با حالت خفگی و تنگی نفس و یا نفس نفس زدن است. از دیگر علائم می توان به گلو درد، خشکی دهان، اختلالات شناختی مانند تمرکز پایین، تحریک پذیری پایین در خلق خو که موجب افسردگی یا اضطراب می شود، فراموشی و غیره اشاره کرد. تکرر ادرار شبانه، تعرق شبانه، تنفس با دهان باز، اختلال در عملکرد جنسی از دیگر علائم آپنه خواب است.

آپنه خواب در کودکان نیز دیده می شود و علائم آن شامل تنبلی و ضعف در کلاس های درس، تنفس با دهان باز، اختلال در خوردن، خوابیدن در حالت ها و موقعیت های نا معمول، حرکت دنده ها به داخل در زمان دم، تعرق زیاد، بیش فعالی، عدم تمرکز، شب ادراری و اختلال در یادگیری است. دستگاه های کمک تنفسی رسمد میتواند به شما کمک کند تا خوابی آرام داشته باشید. دستگاه های سی پپ و بای پپ رسمد دو دستگاه معروف می‌باشند که به تنفس شما در خواب کمک کند. همچنین در این مقاله سعی کردیم بررسی کنیم آیا خطر مرگ بر اثر آپنه خواب امکان پذیر است؟

منبع : mayoclinic

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X