اختلالات خواب چیست به چند دسته تقسیم می شوند

شما هم نمی توانید خوب بخوابید؟ اختلالات خواب کلافه تان کرده است؟ حق دارید، اکثر مردم به خاطر برنامه های شلوغ کاری، شرایط اقتصادی و استرس، مشکلات خواب را تجربه می کنند. مشکلات خواب که به طور منظم ادامه پیدا کرده و در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کنند، به اختلالات خوابی تبدیل می شوند که حتما باید درمان شوند.

اختلالات خواب انواع مختلفی دارند. گاهی اوقات افراد ناگهان به خواب عمیقی فرو می روند، آن هم در زمانی که وسط یک جلسه کاری مهم هستند. اختلال خواب علائم دیگری هم دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. همچنین روش های درمان آپنه خواب و سایر اختلالات را بررسی خواهیم کرد. باید بدانید این اختلالات می توانند بر عملکرد شما، اخلاقتان و همچنین میزان انرژی شما در طول روز تاثیر بگذارند. پس بسیار مهم است علاوه بر شناخت اختلالات خواب، به درمان آن ها نیز فکر کنید.

فرد مبتلا به اختلال خواب
انواع اختلالات مربوط به خواب

انواع اختلالات خواب و روش های درمان آن ها

انواع مختلفی از اختلالات خواب وجود دارد. این اختلالات عبارتند از:

• بی خوابی

بی خوابی با دشواری مکرر در به خواب رفتن، یا در خواب ماندن علی رغم انگیزه فرد، مشخص می شود. افراد مبتلا به بی خوابی هنگام بیداری دچار خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و سایر اختلالات شناختی می شوند. هنگامی که بیماران حداقل سه بار در هفته به مدت حداقل سه ماه، از خود علائم نشان می دهند، بی خوابی یک بیماری مزمن در نظر گرفته می شود. بر اساس آمارهای اخیر، بیش از یک سوم بزرگسالان با نوعی از بی خوابی زندگی می کنند.

درمان همیشگی بی خوابی

راه های درمان بی خوابی عبارتند از:
• پناه بردن به یک محیط آرام: محیط آرام به معنای فضای کاملاً ساکت نیست. صداهای آرام بخش یا موسیقی می تواند مفید باشد. از صداهای بلند و ساینده باید اجتناب شود.

• داشتن نگرش منفعلانه: پذیرش اینکه سرگردانی ذهنتان طبیعی است به شما این امکان را می دهد آسوده بمانید و بتوانید روی خوابیدن تمرکز کنید.• پیدا کردن یک موقعیت راحت: یک مکان دنج برای استراحت بسیار مهم است. توصیه می کنیم هنگام به خواب رفتن، دراز بکشید.

• آماده کردن یک محیط خواب راحت: پیدا کردن بهترین تشک و بالش برای وضعیت خواب و نوع بدن شما می تواند در داشتن یک استراحت خوب شبانه موثر باشد.

تفاوت تنفس در فرد مبتلا به آپنه خواب و فرد سالم
انواع آپنه خواب
 • آپنه خواب

آپنه خواب نوعی از اختلالات خواب است که باعث می شود زمانی که خوابیده اید، در تنفس شما وقفه های زیادی ایجاد شود. این اختلال یک وضعیت جدی پزشکی است که باعث می شود بدن اکسیژن کمتری دریافت کند و می تواند باعث بیدار شدن شما در طول شب شود.

دو نوع آپنه خواب وجود دارد:

 • آپنه انسدادی خواب: جریان هوا متوقف می شود چرا که فضای راه هوایی خیلی باریک یا مسدود است.
 • آپنه خواب مرکزی: که در آن مشکلی در ارتباط بین عضلات کنترل کننده تنفس و مغز شما وجود دارد.

یکی از راه های درمان آپنه خواب روش نوآوری آپنه خواب (Inspire Sleep Apnea Innovation ) می باشد. یک روش درمانی تحریک راه هوایی فوقانی (UAS) است که برای باز کردن راه تنفس در هنگام خواب طراحی شده است. این روش تنفس را آسان تر می کند و علائم مربوط به آپنه خواب را کاهش می دهد. پس از تعیین اینکه شما شرایط درمان با این روش را دارید یا خیر، یک پزشک دارای گواهینامه Inspire دستگاه نظارتی را در طی یک عمل سرپایی در قفسه سینه شما قرار می دهد. برش دیگری در زیر چانه شما ایجاد می شود تا یک محرک عصبی کاشته شود.

این دو جزء با هم کار می کنند تا بر تنفس شما نظارت کنند و ضربان های ملایمی را به عصب کنترل کننده حرکات زبان منتقل کنند. این تحریک، زبان شما را به سمت جلوی دهان حرکت داده و راه تنفسی شما را باز می کند تا بتوانید به طور موثرتری نفس بکشید. اگرچه دستگاه در بدن شما گذاشته می شود، اما فقط زمانی کار می کند که قبل از خواب آن را با استفاده از کنترل از راه دور روشن کنید.

از جمله راه های درمان این نوع از اختلالات خواب که روش های موثر بوده و نیازی به جراحی ندارند، می توان به دستگاه های بای پپ و سی پپ اشاره کرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه درباره این دستگاه ها از طریق همین سایت بپردازید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت cpap به صفحه مربوطه رفته و محصولات سایت رسمد را مشاهده کنید.

فرد دچار به پاراسومنیا
پاراسومنیا
 • پاراسومنیا

رفتارها و حرکات غیرطبیعی که در زمان خواب از خودتان نشان می دهید، پاراسومنیا هستند. این رفتارهای غیرطبیعی که به عنوان یکی از اختلالات خواب به حساب می آید، عبارتند از:

 • شب ادراری
 • ناله کردن
 • راه رفتن در خواب
 • دندان قروچه
 • در خواب حرف زدن
 • کابوس

بسیاری از افرادی که از پاراسومنیا رنج می برند، صرفاً با بهبود عادات خواب، علائم خود را بهبود می بخشند. عادات خوب خواب عبارتند از: داشتن برنامه خواب منظم، مدیریت استرس، داشتن یک برنامه خواب آرام و خواب کافی. همچنین درمان های دارویی وجود دارد که برای کنترل علائم استفاده می شود.

سندرم پای بی قرار در خواب
سندرم پای بی قرار در خوار
 • سندرم پای بی قرار

سندرم پای بیقرار (RLS) یکی دیگر از اختلالات خواب است که در این نوع اختلال نیاز  بسیار شدید و ضروری به حرکت دادن پاها حس می شود. این میل گاهی اوقات می تواند با احساس سوزن سوزن شدن در پاها همراه باشد. این علائم در شب بیشتر شایع هستند. RLS اغلب با برخی از شرایط سلامتی، از جمله پیش فعالی، اختلال کمبود توجه و بیماری پارکینسون مرتبط است، اما علت دقیق آن مشخص نیست.

انجام دادن برخی کارها می تواند به کاهش علائم سندرم پای بی قرار کمک کند. این کارها عبارتند از:

 • ماساژ پا در حمام. خیساندن پاها در حمام گرم و ماساژ آنها می تواند عضلات را شل کند.
 • از کیسه آب گرم استفاده کنید
 • بهداشت خواب خود را رعایت کنید.
 • ورزش کنید.
 • کافئین نخورید.

 

فردی که احتملات دچار نارکولپسی است
نارکولپسی یکی از انواع اختلال های خواب
 • نارکولپسی

یکی دیگر از اختلالات خواب نارکولپسی نام دارد. نارکولپسی به این معنی است که شما ناگهان احساس خستگی شدید می کنید و بدون هشدار به خواب می روید. این اختلال می ‌تواند باعث فلج موقتی بعد از خواب شود. ممکن است شما بلافاصله پس از بیدار شدن قادر به حرکت فیزیکی نباشید. اگرچه نارکولپسی می تواند به خودی خود رخ دهد، اما با برخی از اختلالات عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس نیز همراه است.

درمان نارکولپسی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • استفاده از رویکردهای رفتاری که تغییراتی در سبک زندگی و عادات روزانه ایجاد می کنند. این تغییرات می توانند علائم را مدیریت کرده و احتمال سایر مشکلات فیزیکی و عاطفی افراد مبتلا به نارکولپسی را کاهش دهند.
 • برای رفع علائم می توان داروهایی را تجویز کرد.

برای اکثر افراد مبتلا به نارکولپسی، درمان شامل رویکردهای رفتاری و داروها می شود. ترکیبی از درمان ‌ها اغلب خواب ‌آلودگی بیش از حد در طول روز را کاهش می ‌دهد.

علل مختلف اختلال خواب

اختلالات خواب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات زخم یا دردی دارید و نمی توانید خوب بخوابید. برخی اوقات به دلایل پزشکی و روانپزشکی مانند افسردگی از این اختلالات رنج می برید. در مواقع دیگر هم دلیل این اختلالات استفاده از الکل یا کار کردن در شیفت شب است. کار کردن در ساعاتی که معمولا باید در آن خواب باشید، ساعت های بیولوژیکی شما را بر هم می زند.

سخن پایانی

در این مقاله انواع اختلالات خواب و راه های درمان آنها را بررسی کردیم. اختلالات خواب را جدی بگیرید و حتما آن را درمان کنید. خواب راحت، چیزی است که شما به آن نیاز ضروری دارید. با خواب کامل و راحت می توانید وظایفتان را به بهترین نحو در طول روز انجام دهید.

رسمد

سوالات متداول

 • اختلال های خواب به چند دسته تقسیم می شوند؟

انواع اختلالات خواب عبارتند از: بی خوابی مزمن، آپنه خواب، نارکولپسی، سندرم پای بی قرار و پاراسومنیا.

 • افراد مختلف به چه علت به اختلالات خواب دچار می شوند؟

اختلالات خواب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات زخم یا دردی دارید و نمی توانید خوب بخوابید. برخی اوقات به دلایل پزشکی و روانپزشکی مانند افسردگی از این اختلالات رنج می برید. در مواقع دیگر هم دلیل این اختلالات استفاده از الکل یا کار کردن در شیفت شب است. کار کردن در ساعاتی که معمولا باید در آن خواب باشید، ساعت های بیولوژیکی شما را بر هم می زند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
X