آپنه ی خواب چیست

 در این مقاله قصد داریم به  بررسی انحراف بینی و آپنه خواب بپردازیم. آپنه خواب جزو یکی از اختلالاتی است که به ایست تنفسی در حین خواب اشاره دارد. فرد مبتلا به آپنه خواب زمانی که خودش خوابیده است متوجه هیچ یک از علائم خود نمی‌شود اما زمانی که به این فرد نگاه می‌کنید شما کاملا متوجه می‌شوید که او خواب آرامی ندارد و دچار علائمی مانند: نفس نفس زدن حین خواب، سردرد صبحگاهی، خروپف شدید، اختلال تمرکز و حافظه، خواب آلودگی شدید در طول روز، چاقی و افزایش وزنی که ناشی از پرخوری و کاهش کیفیت خواب است.

عاملی که باعث تشدید این بیماری می‌شود، استفاده از الکل، سیگار، داروهای خواب آور، اضافه وزن و سابقه ی فامیلی مبتلا به این آپنه خواب است. آپنه ی خواب بین دو درصد زنان و چهار درصد مردان وجود دارد و در مردان مسن و کسانی که دچار بیماری زمینه ای هستند درصد بیشتری می‌بخشد. برای درمان آن هم راه‌های مختلفی وجود دارد که بهتر است فرد هر چه زودتر به اقدام آن بپردازد زیرا برای بهبود کیفیت خواب و حال او بسیار موثر است و در امور کمک شایانی به او می‌کند.

آپنه خواب چیست؟

 چگونه متوجه شویم انحراف بینی داریم

گاهی اوقات افرادی که انحراف بینی دارند خود از آن بی خبراند و علائم آن را جدی نمی گیرند چون فکر می‌کنند طبیعی است و مشکلی ندارند. عده ای از افراد فکر می‌کنند که انحراف بینی فقط به منظور کج بودن بینی است و تنها کسانی به سیتوپلاستی نیاز دارند که کج بودن بینی شان یا خمیدگی آن به وضوح دیده می‌شود در صورتی که اینگونه نیست.

اکثر مردم به انحراف بینی دچار اند و در اثر همین انحراف دچار مشکلات عدیده ای مانند مشکلات تنفسی و اختلال‌های خواب هستند که خود بی خبراند. گاهی اوقات مشکلات خواب در اثر انحراف بینی و آپنه خواب است که ممکن است خطر جدی و حتی مرگ را برای فرد به دنبال داشته باشد.

به همین خاطر شناخت و پیدایش انحراف بینی و درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است که نباید آن را نادیده گرفت. برخی از نشانه‌های انحراف بینی : مشکلات تنفسی، خون دماغ شدن زیاد، عفونت سینوس مکرر و سرماخوردگی، مشکلات خواب و سردرد و درد صورت می‌باشد.

افرادی که دچار انحراف بینی هستند گرفتگی بینی خود را حس می‌کنند چون مانند این می‌ماند که همیشه سرماخورده هستند و راه بینی شان گرفته است. کسانی که دچار انحراف بینی هستند اگر از پایین به بینی شان نگاه کنید می‌فهمید که تقارنی بین دو حفره ی بینی شان وجود ندارد و شکل هم نیست چون انحراف تیغه بینی دارند.

انحراف بینی و آپنه خواب را باید چگونه درمان کرد

 آیا انحراف بینی باعث خروپف و آپنه خواب می‌شود

خروپف علت‌های زیادی دارد و هرکدام دلیل‌های خود را دارا اند و بسیار شایع اند. یکی از علت‌های آن که ممکن است از بچگی در فرد وجود داشته باشد و مربوط به همین موضوع باشد، مشکل انحراف بینی است. خروپف صدایی است که از جریان مختل شده ی هوا و انسداد ناشی از راه‌های هوایی فوقانی، معمولا در بینی با گلو نشأت می‌گیرد و شروع می‌شود.

اگر راه هوایی که در بدن وجود دارد به طور کامل بسته شود و راه ارتباطی نماند، منجر به آپنه ی خواب می‌شود که  این انسداد با افزایش وزن، مصرف الکل، خوابیدن بر روی کمر و… شدیدتر می‌شود. انحراف بینی باعث خروپف و در نهایت آپنه ی خواب می‌شود. به همین دلیل انحراف بینی و آپنه خواب به هم مرتبط هستند.

بعضی از علائم شایع انحراف بینی عبارت است از: خونریزی بینی، گرفتگی بینی، خروپف، آپنه ی خواب، بسته شدن یک یا هر دو حفره ی بینی. افراد به دلیل گرفتگی مجرای بینی و نوع کج بودن بینی نمی‌توانند به راحتی هوای لازم را به ریه‌هایشان بفرستند و این کار همراه با سختی زیادی است.

عمل سیتوپلاستی درد قابل تحملی دارد و سرپایی انجام می‌شود؛ توسط متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح   پلاستیک صورت می‌گیرد و طی چند روز یا هفته فرد بهبود می‌گیرد و باعث سهولت فرد می‌شود. راه‌های درمانی برای انحراف بینی و آپنه ی خواب همانند بیماری‌های دیگر وجود دارد و درمان شاید قطعی نباشد اما تا حد ممکن پیشگیری می‌کند.

درباره چرا خروپف میکنیم؟ بیشتر بخوانید

توجه به انحراف بینی و درمان آن

تشخیص و درمان انحراف بینی و آپنه خواب

اکثریت توجه ما به خواب، به خصوص خواب شبانه بسیار است زیرا خستگی جمع شده ی کارها در طول روز با یک خواب جبران می‌شود و چیزی که باید مهم تر از هرچه برایمان باشد کیفیت خواب شبانه است، دقیقا به اندازه ی کمیت آن که ممکن است در روز خستگی به دنبال داشته باشد. کسانی که دچار بیماری‌های زمینه ای یا دیابت و فشارخون بالا و اضافه وزن و کهولت سن می‌باشند باید توجه بیشتری داشته باشند زیرا در معرض آن قرار می‌گیرند.به همین دلیل توجه به انحراف بینی و آپنه خواب امری مهم میباشد

درباره بهداشت خواب بیشتر بخوانید

پزشک با توجه به علائم شما تشخیص می‌دهد که به ارزشیابی بیشتر نیاز دارید یا خیر، چون او تست‌هایی که برای تشخیص آپنه خواب هستند را امتحان می‌کند و متناسب با آن تذکرات لازم را می‌دهد و درمان را پیش می‌گیرد. درمان‌های غیرجراحی مانند فشار مثبت مداوم راه هوایی با دستگاه، ابزارهای دهانی اکسیژن مکمل مانند سی پپ و بای پپ ، ماسک بالشتک دار بینی، ماسک‌های سی پپ و بای پپ  و … وجود دارند.در این مقاله سعی شد انحراف بینی و آپنه خواب را بررسی کنیم و شما را با روش های درمان آن آشنا کنیم.

رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای ارتباط با ما میتوانید از شماره های زیر استفاده کنید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

سوالات متداول

آیا انحراف بینی باعث به وجود آمدن آپنه خواب میشود؟ 

بله انحراف بینی باعث به وجود آمدن آپنه خواب میشود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X