کدامیک از بالش برای آپنه خواب مناسب ‌تر است؟

آپنه خواب یک اختلال خواب شایع بوده که ممکن است از هر 4 بزرگسال 1 نفر را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه بسیاری این بیماری را تشخیص نمی دهند. شایع ترین شکل این اختلال به گونه ای است که منجر به اختلال در زندگی روزمره می شود. خوشبختانه، درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی، یک درمان موثر برای بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری می باشد. با این حال، استفاده شبانه از دستگاه سی پپ نیاز به تغییراتی در محیط خواب دارد. استفاده از بالش برای آپنه خواب یکی از راهکارهایی است که می تواند به بهبود خواب منجر شود.

بالش برای آپنه خواب کدام است؟

نحوه انتخاب بالش مناسب برای افرادی که از cpap  استفاده می‌کنند

بسیاری از بیماران CPAP متوجه می شوند که ماسک آنها، به بالش فشار می آورد و باعث نشت ماسک و ناراحتی خود آنها می شود. یک بالش خوب می تواند به بهبود راحتی بیماران مبتلا به آپنه خواب کمک کرده و در عین حال خطر نشت هوای ماسک صورت را نیز کاهش دهد. برخی از طرح‌ های بالش دارای فرورفتگی ‌هایی برای ماسک ‌ها و شیلنگ ‌های CPAP هستند و برخی دیگر به گونه‌ای ساخته شده ‌اند که بیماران بتوانند روی پشت خود راحت بخوابند. بهترین بالش برای آپنه خواب  مواردی چون راحتی و عملکرد CPAP را بهبود می بخشند و اغلب منجر به خواب با کیفیت ‌تر نیز می‌شوند.

درباره ونتیلاتور خانگی چه میدانید؟

اگر شما مشکوک به آپنه خواب هستید، باید برای تشخیص و گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنید. استفاده از بالش برای اختلال آپنه خواب ممکن است مفید باشد، اما جایگزینی برای مراقبت های پزشکی نیست. در عوض، باید به عنوان مکمل برنامه درمانی برای شما عمل کند.

وضعیت ماسک

آپنه انسدادی خواب باعث می شود که مجاری تنفسی در طول خواب فرو بریزند و منجر به وقفه در تنفس افراد شود. اغلب این مشکل همراه با خروپف است. باید ماسک خود را به گونه ای قرار دهید که به خوبی روی صورت شما ثابت شود. همچنین باید روی بالش خود احساس راحتی داشته باشید. قرار گرفتن در پهلو یا شکم می‌تواند به باز ماندن راه ‌های هوایی برای کاهش خروپف و کاهش آپنه خواب خفیف کمک کند. همچنین بالش آپنه خواب گزینه مناسبی است که ماسک شما را در وضعیت درستی قرار دهد.

نحوه انتخاب باش مناسب آپنه خواب و بالش برای آپنه خواب

کاهش فشار

چنین بالش هایی فشار زیاد ماسک هایی که روی دهان یا بینی قرار می گیرند، را نیز کاهش می دهند. استفاده از بالش برای بیمارانی که دچار آپنه خواب هستند، پیشنهاد می شود. فشار ماسک ها معمولاً آزار دهنده است. به همین دلیل استفاده از نگهدارنده ای چون بالش ها انتخاب خوبی می تواند باشد.

بالش گوه ای

بالش های گوه ای از جمله بالش های مناسب برای آپنه خواب است. زاویه دار بودن این نوع از بالش ها کمک می کند تا مسیر ورود هوا به بینی و دهان راحت تر باشد. آنها کمک می کنند تا بیماران راحت تر و سریع تر بخوابند. در نتیجه استفاده از چنین بالش هایی برای بیماران انتخاب مناسبی است.

کاهش فشار بر آپنه خواب

بالش هایی با گودی وسط

یکی دیگر از بالش برای آپنه خواب ، بالش هایی است که دارای گودی وسط هستند. چنین گودی هایی کمک می کند تا بیماران به راحتی از دستگاه های سی پپ خود استفاده کنند. همین طور در به خواب رفتن بیماران نیز کمک کننده خوبی است. با قرار دادن آنها در گودی گردن، زاویه ای را به بدن می دهند که می تواند مشکلات اختلال خواب را کاهش دهند.

مواد به کار رفته

موادی که در این بالش ها بکار می رود، متفاوت از سایر بالش های معمولی می باشد. معمولاً داخل آنها را با فوم و ژل های مخصوصی پر می کنند تا سفتی و سختی خود را حفظ کنند. پلی فوم و مموری فوم در بدنه بالش بکار رفته که مناسب آپنه خواب می باشد. تزریق ژل در مموری فوم برای محدود کردن تجمع گرما طراحی شده و روکش آنها از ترکیب های پلی استر و ابریشم مصنوعی ساخته شده است. همچنین قابل جدا شدن و شستشو بوده و می توان به راحتی آنها را با ماشین لباسشویی شستشو داد. به همین منظور استفاده از بالش برای آپنه خواب یکی از مواردی است که بهتر است رعایت کنید

جمع بندی

همان طور که خواندید؛ استفاده از بالش برای آپنه خواب به تنهایی کافی نیست و شما بایستی آن را به عنوان برنامه مکمل درمانی استفاده کنید. آنها برای کسانی که از دستگاه های سی پپ استفاده می کنند، ساخته شده و اگر شما نیز دچار چنین اختلالی هستید، خریدن این دسته از بالش ها را  به شما پیشنهاد می کنیم.

منبع : medicalnewstoday

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X