کدام بالش برای آپنه خواب مناسب ‌تر است؟

آپنه خواب یک اختلال خواب شایع بوده که ممکن است از هر 4 بزرگسال 1 نفر را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه بسیاری این بیماری را تشخیص نمی دهند. شایع ترین شکل این اختلال به گونه ای است که منجر به اختلال در زندگی روزمره می شود. خوشبختانه، درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی، یک درمان موثر برای بسیاری از افراد مبتلا به آپنه خواب می باشد. با این حال، استفاده شبانه از دستگاه سی پپ نیاز به تغییراتی در محیط خواب دارد. استفاده از بالش برای آپنه خواب یکی از راهکارهایی است که می تواند به بهبود خواب منجر شود.

بالش برای آپنه خواب کدام است؟

منظور از بالش برای آپنه خواب چیست؟

بسیاری از بیمارانی که از دستگاه سی پپ استفاده می کنند، متوجه می شوند که ماسک آنها، به بالش فشار می آورد و باعث نشت ماسک و ناراحتی خود آنها می شود. یک بالش خوب می تواند به بهبود راحتی بیماران مبتلا به آپنه خواب کمک کرده و در عین حال خطر نشت هوای ماسک صورت را نیز کاهش دهد. برخی از طرح‌ های بالش دارای فرورفتگی ‌هایی برای ماسک ‌ها و شیلنگ ‌های CPAP هستند و برخی دیگر به گونه‌ای ساخته شده ‌اند که بیماران بتوانند روی پشت خود راحت بخوابند. بهترین بالش برای آپنه خواب مواردی چون راحتی و عملکرد CPAP را بهبود می بخشند و اغلب منجر به خواب با کیفیت ‌تر نیز می‌شوند.

درباره ونتیلاتور خانگی چه میدانید؟

اگر شما مشکوک به آپنه خواب هستید، باید برای تشخیص و گزینه های درمانی با پزشک خود صحبت کنید. استفاده از بالش برای اختلال آپنه خواب ممکن است مفید باشد، اما جایگزینی برای مراقبت های پزشکی نیست. در عوض، باید به عنوان مکمل برنامه درمانی برای شما عمل کند. همچنین لازم است بدانید، هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید، پزشک معمولا، برای تشخیص دقیق، انجام تست خواب را به شما پیشنهاد می کند و بعد از تشخیص دقیق، استفاده از دستگاه های کمک تنفسی را برای شما تجویز می کند.

درباره خرید بای پپ چه می دانید؟

چرا باید از بالش آپنه خواب استفاده کنیم؟

آپنه انسدادی خواب باعث می شود که مجاری تنفسی در طول خواب فرو بریزند و منجر به وقفه در تنفس افراد شوند. اغلب این مشکل همراه با خروپف است. باید ماسک خود را به گونه ای قرار دهید که به خوبی روی صورت شما ثابت شود. همچنین باید روی بالش خود احساس راحتی داشته باشید. قرار گرفتن در پهلو یا شکم می‌تواند به باز ماندن راه ‌های هوایی برای کاهش خروپف و کاهش آپنه خواب خفیف کمک کند. همچنین بالش آپنه خواب گزینه مناسبی است که ماسک شما را در وضعیت درستی قرار دهد.

بالش برای آپنه خواب به دلیل طراحی که دارد، باعث ناراحتی بیمار هنگام استفاده از دستگاه تنفسی در خواب نمی شود و کاملا متناسب با شرایط بیماران ساخته شده است. در واقع استفاده از بالش های معمولی می تواند باعث ناراحتی فرد در خواب شود. چرا که باعث افزایش فشار ماسک بر روی صورت می شوند. اما بالش آپنه خواب اینگونه نیست. بنابراین اگر ب این بیماری دچار هستید یا به هر دلیلی مجبورید در خواب از دستگاه های کمک تنفسی استفاده کنید، خرید این بالش ها را به شما توصیه می کنیم.

نحوه انتخاب باش مناسب آپنه خواب و بالش برای آپنه خواب

انواع بالش برای آپنه خواب

بالش‌های آپنه خواب به منظور کاهش عوارض بیماری آپنه خواب، که موجب انسداد مجرای تنفسی شبانه و توقف‌های تنفسی موقت می‌شود، طراحی شده‌اند.  انواع مختلفی از بالش برای آپنه خواب در بازار وجود دارد که با توجه به نیاز خود می توانید یکی از آن ها را خریداری کنید. انواع آن ها عبارتند از:

 • بالش گوه ای

بالش های گوه ای از جمله بالش های مناسب برای آپنه خواب است. زاویه دار بودن این نوع از بالش ها کمک می کند تا مسیر ورود هوا به بینی و دهان راحت تر باشد. آنها کمک می کنند تا بیماران راحت تر و سریع تر بخوابند. در نتیجه استفاده از چنین بالش هایی برای بیماران انتخاب مناسبی است.

کاهش فشار بر آپنه خواب

 • بالش هایی با گودی وسط

یکی دیگر از بالش برای آپنه خواب ، بالش هایی است که دارای گودی وسط هستند. چنین گودی هایی کمک می کند تا بیماران به راحتی از دستگاه های سی پپ خود استفاده کنند. همین طور در به خواب رفتن بیماران نیز کمک کننده خوبی است. با قرار دادن آنها در گودی گردن، زاویه ای را به بدن می دهند که می تواند مشکلات اختلال خواب را کاهش دهند.

 • بالش‌های جانبی (Side-Sleeping Pillows)

برخی از بیماران آپنه خواب بهترین نتیجه را با خوابیدن بر روی یکی از طرفین بدن به دست می‌آورند. بالش‌های جانبی با ایجاد استقامت و پشتیبانی برای سر، گردن و شانه‌ها، به شما کمک می‌کنند تا در حالت جانبی بهتر و راحت‌تر خواب ببرید. این بالش‌ها معمولاً از جنس فوم فشرده یا مواد مخلوطی ساخته می‌شوند.

مهم است که قبل از خرید بالش آپنه خواب، با متخصص خواب‌پزشکی یا پزشک مربوطه صحبت کنید تا راهنمایی دقیق‌تری در خصوص نوع بالش مناسب برای شما دریافت کنید. هر فرد ممکن است نیازهای خاصی داشته باشد و بالش مناسب برای یک شخص، برای دیگری ممکن است مناسب نباشد.

مواد به کار رفته در بالش برای آپنه خواب

موادی که در این بالش ها بکار می رود، متفاوت از سایر بالش های معمولی می باشد. معمولاً داخل آنها را با فوم و ژل های مخصوصی پر می کنند تا سفتی و سختی خود را حفظ کنند. پلی فوم و مموری فوم در بدنه بالش بکار رفته که مناسب آپنه خواب می باشد. تزریق ژل در مموری فوم برای محدود کردن تجمع گرما طراحی شده و روکش آنها از ترکیب های پلی استر و ابریشم مصنوعی ساخته شده است. همچنین قابل جدا شدن و شستشو بوده و می توان به راحتی آنها را با ماشین لباسشویی شستشو داد. به همین منظور استفاده از بالش برای آپنه خواب یکی از مواردی است که بهتر است رعایت کنید

چگونه یک خواب آرام داشته باشیم؟

 1. ایجاد محیط مناسب: سعی کنید برای خواب  شبانه خود محیطی مناسب و آرام ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که اتاق تاریک و ساکت است و دمای آن نیز مناسب است.
 2. رعایت روال قبل از خواب: روالی قبل از خواب را برای خودتان تعیین کنید و سعی کنید آن را هر شب انجام دهید. مثلاً ممکن است دو ساعت قبل از خواب آرامش‌بخش، موسیقی آرام و طبیعت را گوش دهید یا حمام گرم بگیرید.
 3. از استرس و نگرانی‌ها دوری کنید: سعی کنید قبل از خواب از استرس‌ها و نگرانی‌های خود دوری کنید. می‌توانید از تمرین‌های تنفسی یا روش‌های آرامش‌بخشی مانند مدیتیشن یا یوگا استفاده کنید.
 4. ایجاد روزمره‌ای منظم: سعی کنید روزها با الگوی منظمی از خواب و بیداری زندگی کنید. از بیدار شدن و خوابیدن در ساعت‌های ثابت استفاده کنید تا بدنتان به الگوی خاص خواب و بیداری عادت کند.
 5. فعالیت بدنی: روزانه ورزش کنید، اما در ساعات نزدیک به خواب از فعالیت‌های بسیار سنگین خودداری کنید. ورزش‌های آرامش‌بخش مانند یوگا یا پیاده‌روی سبک می‌توانند بهترین انتخاب باشند.
 6. مصرف مواد محرک: قبل از خواب از موادی مانند قهوه، نیکوتین و الکل خودداری کنید، زیرا ممکن است تأثیر منفی بر روی خواب شما داشته باشند.

سخن پایانی

همان طور که خواندید؛ استفاده از بالش برای آپنه خواب به تنهایی کافی نیست و شما بایستی آن را به عنوان برنامه مکمل درمانی استفاده کنید. آنها برای کسانی که از دستگاه های سی پپ استفاده می کنند، ساخته شده و اگر شما نیز دچار چنین اختلالی هستید، خریدن این دسته از بالش ها را  به شما پیشنهاد می کنیم.

منبع : medicalnewstoday

رسمد ایران

سوالات متداول

 • آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب (Sleep apnea) یک اختلال خواب است که در آن تنفس فرد متکراراً در طول خواب متوقف می‌شود یا تنفس ناقص و کوتاهی دارد. این اختلال معمولاً به علت انسداد موقت یا قطعی مجرای هوای بینی و گلو در طول خواب رخ می‌دهد. افراد مبتلا به این اختلال طبق تجویز پزشک باید از دستگاه های کمک تنفسی استفاده نمایند.

 • چرا باید از بالش برای آپنه خواب استفاده کنیم؟

بالش برای آپنه خواب به دلیل طراحی که دارد، باعث ناراحتی بیمار هنگام استفاده از دستگاه تنفسی در خواب نمی شود و کاملا متناسب با شرایط بیماران ساخته شده است. در واقع استفاده از بالش های معمولی می تواند باعث ناراحتی فرد در خواب شود. چرا که باعث افزایش فشار ماسک بر روی صورت می شوند. اما بالش آپنه خواب اینگونه نیست. بنابراین اگر ب این بیماری دچار هستید یا به هر دلیلی مجبورید برای خرید cpap اقدام کنید و از آن استفاده نمایید، خرید این بالش ها را به شما توصیه می کنیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X