آلرژی و آسم هر دو عارضه ها شایعی هستند که معمولا نیز همزمان رخ می دهند. دلیل این مسئله این است که ذرات مشابهی می توانند باعث بروز هر دو اختلال آسم و آلرژی شوند. پس تفاوت آسم و آلرژی در چیست؟ چگونه می توان این دو عارضه را از یکدیگر تشخیص داد و آیا درمانی برای آن ها وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا به تمام سوالات شما درباره این دو بیماری پاسخ دهیم.

آسم چیست؟

آسم چیست؟

آسم بیماری ای مزمن(طولانی مدت) است که مجاری تنفسی در شش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. مجاری تنفسی، لوله ها انتقال هوا به سمت خارج و داخل شش ها هستند. اگر شخصی از آسم رنج ببرد؛ امکان دارد مجاری هوایی کوچک(نایژه و نایژک) او در زمان هایی تنگ و متورم شوند. تورم ماهیچه ها اطراف این مجاری سبب بروز این اتفاق می شود. در این حالت هوا به سختی در حالت بازدم از مجرای هوایی خارج خواهد شد.ابتلا به آسم در هر سنی می تواند رخ دهد اما معمولا در هنگام کودکی بروز می یابد. آسم شایع ترین بیماری مزمن در بین کودکان است. فاکتور هاي مشخصی می توانند باعث بروز علائم آسم یا شدیدتر شدن آن شوند. گرده، ورزش، عفونت هاي ویروسی و هواي سرد از جمله آن ها هستند. این موارد با نام محرک ها آسم شناخته می شوند. علائم این عارضه تنفسی، می توانند ترکیبی از سرفه، خس خس و سنگینی قفسه سینه و تنگی نفس باشند. نشانه های بیماری متقاطع بوده و معمولا در هنگام شب شدیدتر می شوند.

 آسم چیست؟ به طور کامل بخوانید

آلرژی چیست؟

آلرژی واکنش بدن به ذرات به طور معمول بی خطر مانند گرده، کپک، مو حیوانات، شیره گیاهان، غذاهایی خاص و نیش حشرات است. علائم آلرژی از سطح ملایم مانند قرمزی یا لانه زنبوری شدن پوست، خارش، قرمزی چشم و نمناک شدن آن و آبریزش بینی تا علائم کشنده متفاوت خواهند بود.اگر فردی مستعد آلرژی باشد، اولین باری که با یک آلرژن به خصوص، مانند گرده گل مواجه می شود؛ بدن او آنتی بادی آلرژن(ایمونوگلوبین E) تولید می کند. کار این آنتی بادی ها یافتن آلرژن و کمک به حذف آن ها از سیستم ایمنی فرد است. در اثر این اتفاق، ماده شیمیایی به نام هیستامین آزاد می شود. آزاد شدن هیستامین باعث بروز علائم آلرژی در بدن فرد مستعد آلرژی خواهد شد.

 درباره آسم آلرژیک بیشتر بدانید

تشخیص این تفاوت آسم و آلرژی

تفاوت این آسم و آلرژی چیست؟

آلرژی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی ما به یک آلرژن(ذراتی که باعث بروز آلرژی شود)، بیش از حد واکنش نشان دهد. آسم یک اختلال تنفسی است که جریان هوایی را محدود کرده و تنفس را سخت می کند. در نتیجه محل بروز این دو عارضه در بدن متفاوت بوده و یکی در مجاری تنفسی و دیگری در سیستم ایمنی اختلال ایجاد می کنند.

شرکت احیا درمان پیشرفته نماینده انحصاری رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

تشخیص این تفاوت آسم و آلرژی

در اغلب موارد پزشک عمومی قادر به تشخیص هر دو مورد آسم و آلرژی است. اما در برخی موارد امکان دارد که پزشک عمومی مراجعه کننده را برای تشخیص بیماری به متخصص بیماری هاي ریوی ارجاع دهد. پزشک سوالاتی در مورد علائم و پیشینه آسم از فرد پرسیده و پس از آن معمولا تست هایی برای تشخیص نوع بیماری خواهد گرفت. تست هاي معمول برای تشخیص آسم شامل: تست FeNo و اسپیرومتری و تست پیک فلومتری می شوند. اگر تشخیص پزشک پس از این تست ها آسم باشد، امکان گرفتن تصویر اشعه ایکس از قفسه سینه و تست آلرژی نیز از بیمار وجود دارد.جهت تشخیص آلرژی پس از سوال درمورد علائم و پیشینه بیماری در خانواده، پزشک عمومی یا متخصص بیمار را معاینه کرده و از او تستی برای بررسی عملکرد شش ها خواهد گرفت. همچنین امکان دارد به آزمایش خون، تست پوست و تصویر اشعه ایکس از شش ها و سینوس برای تشخیص بیماری، نیاز باشد.

تفاوت این آسم و آلرژی چیست؟

نحوه درمان هر کدام

در حال حاضر، درمانی برای آسم وجود ندارد اما روش هاي کنترل بیماری می توانند فرد مبتلا را به زندگی ای فعال با سیر طبیعی بازگردانند. افشانه یا اسپری ها استنشاقی، که دستگاه هایی برای کمک به تنفس هستند، اصلی ترین شیوه کمک به مبتلایان به آسم است.مانند آسم، برای آلرژی نیز درمان مشخصی وجود ندارد اما داروها و روش هاي کنترل عارضه، علائم آن را کاهش خواهند داد. البته در برخی افراد با بالاتر رفتن سن، علائم آلرژی کاملا از بین رفته یا خفیف تر می شود.  تنگی نفس، یکی از علائم مشترک بین آسم و آلرژی است که در اکثر بیماران در هنگام خواب شدیدتر می شود. در چند سال اخیر، دستگاه هایی برای حل این مشکل ساخته شده اند.

کمک گرفتن از دستگاه سی پپ

دستگاه تامین فشار هوا همواره مثبت (CPAP machine)

این دستگاه یکی از معمول ترین وسیله هایی است که پزشکان به بیماران با مشکلات تنفسی توصیه می کنند. این ماشین تنفسی، جریان ثابتی از هواي فشرده را هنگام خواب، به بینی و دهان می فرستد. با این روش، مجاری تنفسی، همواره باز نگه داشته شده و فرد به صورت طبیعی نفس خواهد کشید . بدون وجود مانع در مجاری هوایی، تنفس متقاطع نمی شود. در نتیجه بیمار در اثر کمبود اکسیژن رسانی به طور مکرر بیدار نشده و خوابی آرام را تجربه خواهد کرد. شرکت رسمد یکی از بزرگ ترین شرکت ها تولید وسایل و سخت افزار ها پزشکی است. این شرکت که دفتر مرکزی آن در سن دیگو کالیفرنیا قرار دارد، با قدمتی بیش از چهل سال، یکی از تولید کنندگان برتر دستگاه سی پپ می باشد. با استفاده از دستگاه CPAP ، بیماران مبتلا به آسم و آلرژی همواره خوابی آرام را تجربه خواهند کرد.

سخن پایانی

آسم و آلرژی محرک هاي یکسانی دارند و به همین دلیل برخی از علائم آن ها مانند تنگی نفس مشترک است. پستفاوت آسم و آلرژی در چیست؟ همان طور که اشاره کردیم، منشا بروز آسم و آلرژی در بدن متفاوت می باشد. با وجود نبود درمان قطعی برای این دو عارضه، روش هاي جلوگیری از بروز علائم و کنترل بیماری، فرد مبتلا را به زندگی عادی خود باز خواهد گرداند. متاسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به آسم و آلرژی از خواب آرام، این نعمت بزرگ محروم شده اند. شرکت رسمد با تولید دستگاه ها CPAP، از بروز سرفه و سایر مشکلات تنفسی بیماران، در هنگام خواب جلوگیری به عمل می آورد.

منبع : floridamedicalclinic

شرکت احیا درمان پیشرفته نماینده انحصاری رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X