رفلاکس معده و آپنه خواب

رفلاکس معده و آپنه خواب

رفلاکس معده، اغلب اوقات منجر به ایجاد مشکل در خواب می‌شود. اکثر افراد مبتلا به رفلاکس معده، متوجه می‌شوند که علائم در عصر بسیار بدتر می‌شود و آنها را در طول شب از خواب بیدار می‌کند. رفلاکس معده و آپنه خواب با هم مرتبط هستند. هنگامی که در طول یک دوره آپنه خواب، تنفس را متوقف می‌کنید، فشار هوا در ریه‌های شما تغییر می‌کند. این می‌تواند باعث رفلاکس معده شود و اسید معده را به سمت مری شما برگرداند. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث رفلاکس اسید شود این است که به طور معمول بلافاصله پس از شروع تنفس، سخت تر نفس می‌کشید. این نفس قوی تر همچنین می‌تواند اسید معده را به مری برگرداند.

رفلاکس معده نیز می‌تواند باعث آپنه خواب شود. هنگامی که در طول شب رفلاکس اسید معده دارید، ممکن است دچار اسپاسم ماهیچه‌های گلو و تارهای صوتی شوید که می‌تواند راه هوایی را مسدود کرده و منجر به آپنه خواب شود.

درباره ونتیلاتور خانگی بیشتر بدانید

آپنه خواب چیست؟

قبل از بررسی ارتباط رفلاکس معده و آپنه خواب باید بدانید آپنه خواب وضعیتی است که در آن تنفس در طول شب متوقف می‌شود. ممکن است با این احساس از خواب بیدار شوید که در حال خفگی هستید یا نمی‌توانید نفس بکشید. آپنه خواب زمانی ایجاد می‌شود که ماهیچه‌های گلو در هنگام خواب شل می‌شوند. وقتی این ماهیچه‌ها خیلی شل شوند، در واقع گلو را می‌بندند و راه هوایی شما را مسدود می‌کنند. مغز شما متوجه می‌شود که نفس نمی‌کشید و شما را از خواب بیدار می‌کند تا ماهیچه‌ها را سفت کند و جریان هوا را دوباره شروع کند. ممکن است در طول شب بارها از خواب بیدار شوید، اما یادتان نرود که از خواب بیدار شده اید.

دو  نوع آپنه خواب، آپنه انسدادی و مرکزی وجود دارد : آپنه انسدادی خواب شایع تر است. آپنه انسدادی خواب به صورت دوره انسداد کامل یا جزئی راه هوایی فوقانی در طول خواب رخ می‌دهد. در طول یک دوره آپنه خواب، دیافراگم و عضلات قفسه سینه سخت کار می‌کنند، زیرا فشار برای باز کردن راه هوایی افزایش می‌یابد. تنفس معمولا با یک نفس بلند یا تکان دادن بدن از سر گرفته می‌شود. این دوره‌ها می‌توانند با خواب سالم تداخل کنند، جریان اکسیژن را به اندام‌های حیاتی کاهش دهند و باعث بی‌نظمی ریتم قلب شوند.

در آپنه خواب مرکزی، راه هوایی مسدود نمی‌شود، اما مغز به دلیل بی ثباتی در مرکز کنترل تنفس، نمی‌تواند به ماهیچه‌ها سیگنال تنفس دهد. آپنه مرکزی با عملکرد سیستم عصبی مرکزی مرتبط است.

آپنه خواب چیست؟

علائم آپنه خواب چیست؟

علائم آپنه خواب در هنگام خواب رخ می‌دهد. آنها عبارتند از:

  • توقف و شروع
  • ایجاد صداهای نفس کشیدن، خروپف یا خفگی
  • زیاد بیدار شدن
  • خروپف بلند

در طول روز، ممکن است این علائم را داشته باشد؛

  • احساس شدید
  • تنفس  سخت
  • نوسانات خلقی
  • سردرد بعد از بیدار شدن از خواب

تشخیص آپنه خواب ممکن است سخت باشد. ممکن است از کسی بخواهید که در هنگام خواب در کنار شما باشد تا به شما بگوید که این علائم را دارید یا نه؟ آپنه خواب اگر تشخیص داده و درمان نشود می‌تواند جدی باشد.

اطلاعات بیشتر درباره تست خواب در منزل

ارتباط بین رفلاکس معده و آپنه خواب

رفلاکس معده در افرادی که آپنه خواب دارند بسیار شایع است. هر چه این افراد در خواب هستند، گلوی آنها به گونه ای باز و بسته می‌شود که ایده آل نیست. از آنجایی که هوا در طول شب به بدن داخل و خارج می‌شود، می‌تواند علائم رفلاکس معده را ایجاد کند. فشار محتویات معده را دوباره به مری می‌مکد و باعث سوزش سر دل می‌شود که از علائم اولیه رفلاکس معده است. کاهش وزن به تسکین علائم رفلاکس در نتیجه آپنه خواب کمک می‌کند.

علائم آپنه خواب چیست؟

درمان آپنه خواب چه کمکی به ما می‌کند؟

 محققان به طور کامل رابطه بین آپنه خواب و رفلاکس معده را درک نمی‌کنند، مطالعات نشان می‌دهد که اختلالات خواب ممکن است باعث ایجاد رفلاکس شود و رفلاکس معده درمان نشده نیز خواب را مختل می‌کند. یک مطالعه 48 بزرگسال را که بیش از سه بار در هفته تجربه رفلاکس کرده بودند مورد بررسی قرار داد. مردان و زنانی که شدیدترین علائم رفلاکس معده را داشتند نیز بدترین مشکلات خواب را گزارش کردند.

خبر خوب این است که به نظر می‌رسد درمان آپنه خواب یا رفلاکس معده هر دو شرایط را بهبود می‌‌بخشد. از آنجایی که تشخیص آپنه خواب و رفلاکس معده چالش برانگیز است، ممکن است برای سال‌ها شناسایی نشود. آگاهی از علائم هر بیماری ضروری است تا بتوانید تشخیص و درمان سریع را دریافت کنید. با کمک گرفتن از دستگاه های کمک تنفسی مانند سی پپ و بای پپ  رسمد میتوانید به بهبود روند سلامتی خود کمک کنید

درمان آپنه خواب چه کمکی به ما می‌کند؟ رفلاکس معده و آپنه خواب

آپنه خواب باعث به وجود آمدن چه بیماری‌‌های گوارشی می‌شود ؟

آپنه خواب باعث ایجاد یک اثر دومینویی از علائم می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی مانند رفلاکس معده شود. متأسفانه،  آپنه خواب می‌تواند منجر به مشکلات جدی تری مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری التهابی روده و سرطان روده بزرگ شود. همچنین اعتقاد بر این است که آپنه خواب با بیماری سلیاک ارتباط دارد.

اگر آپنه خواب دارید، احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب‌، زخم کبد و سطوح بالاتر از حد طبیعی آنزیم‌های کبدی در شما بیشتر است. آپنه خواب همچنین می‌تواند سوزش سر دل و سایر علائم بیماری ر‌فلاکس معده (GERD) را بدتر کند، که می‌تواند خواب شما را مختل کند.توجه داشته بهتر است برای اطمینان از ارتباط رفلاکس معده و آپنه خواب با پزشک مشورت کنید

منبع : cbi.nlm.nih

شرکت احیا درمان پیشرفته نماینده انحصاری رسمد عرضه کننده انواع دستگاه های کمک تنفسی برای اطلاعات بیشتر میتوانید با ما در تماس باشید

۰۲۱۲۲۲۵۰۵۵۵ , ۰۹۱۰۲۲۹۳۷۹۷

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X