با انواع روش های درمان آپنه خواب آشنا شوید

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از بیماری های مختلفی که شناسایی می شوند، قابلیت درمان پیدا می کنند. شرایط زندگی امروزه انسان ها باعث افزایش اختلالات خواب و اختلالات تنفسی شده است. به گونه ای که این مشکلات می تواند افراد را در هر سنی درگیر خود کند. یکی از مشکلات رایج اختلال آپنه خواب است. در ادامه شما را با روش های درمان آپنه خواب آشنا می کنیم.

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب یک اختلالی است که در خواب رخ می‌دهد و زمانی پیش می‌آید که فرد در هنگام خواب تنفسش قطع می‌شود. اگر فردی که دچار آپنه خواب است راه درمان را پیش نگیرد، مشکلات جدی تری رخ می‌دهد که ممکن است به فشارخون بالا و ناراحتی‌های قلبی و سکته، کاردیومیوپاتی و دیابت و حملات قلبی دچار شود و سلامت خود را به خطر بیندازد.

برخی از علائم آن در طول خواب عبارتند از: توقف مکرر تنفس و خروپف‌های بلند و کوتاه و خستگی در طول روز. این امر ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما بیشتر در مردانی که سنین بالا دارند و مسن اند و دارای اضافه وزن هستند پیش می‌آید. روش‌ های درمان آپنه خواب روش‌های اصولی و مفیدی هستند که باید بر طبق آن صورت گیرد تا سلامتی فرد کاملا حفظ شود.

درباره آپنه خواب و چاقی بیشتر بدانید

تشخیص آپنه خواب چگونه است؟

قبل از آنکه با روش های درمان آپنه خواب آشنا شوید، بهتر است درباره علائم این بیماری اطلاعات کسب کنید. زمانی که فردی در خواب به سر می‌برد و او را نگاه می‌کنید، تنفسش به طور مکرر، متوقف می‌شود و دوباره شروع می‌شود. به همین خاطر خواب او همراه با علائمی می‌باشد که کمک می‌کند تا تشخیص راحت تری داشته باشید زیرا فرد عادی در طول خواب خود به چنین علائمی دچار نمی‌شود و خواب راحت تری دارد.

این علائم باعث می‌شود که فرد در طول روز احساس خواب آلودگی، خواب ناآرام و خروپف با صداهای بلند،نفس نفس زدن در هنگام خواب، بیدارشدن با دهان خشک یا گلودرد، سردرد صبحگاهی، سوزش سردل و تحریک پذیری را داشته باشد. البته این افراد مبتلا به آپنه خواب گاهی از علائم خود بی‌خبراند و فرد دیگری متوجه حرکات آن‌ها در خواب می‌شود. بنابراین علائم آپنه خواب عبارتند از:

  • بیداری های مکرر در طول شب
  • خرناس و خروپف در خواب
  • خستگی و خواب آلودگی در طول روز
  • سردردهای صبحگاهی

روش های درمان آپنه خواب

در ادامه شما را با انواع روش های درمان آپنه خواب آشنا می کنیم. البته لازم است بدانید که اگر علائم گفته شده را دارید، ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا پزشک خواب، برای تشخیص دقیق انجام تست خواب را پیشنهاد می دهد، که عموما در کلینیک خواب صورت می گیرد. بعد از تشخیص دقیق بیماری، پزشک راه های درمانی را با توجه به مشکل شما پیشنهاد می دهد. در ادامه به معرفی روش های درمانی می پردازیم.

  • درمان آپنه خواب با دستگاه‌های کمک تنفسی رسمد

برای استفاده از این دستگاه‌ها باید معیارهایی را سنجید که برای فرد دچار مشکلات کمتری باشد زیرا خواب او به قدر کافی راحت نیست، پس دستگاه‌هایی را هم باید انتخاب کرد که به او کمک شایانی کند. دستگاه سی پپ رسمد یکی از روش های درمان آپنه خواب است. قبل از خرید cpap بهتر است با برخی از ویژگی های آن ها آشنا شوید.

این دستگاه‌ها با صفحه ی نمایشی کاملا واضح و موتور تنفسی آسان خود، تنفسی راحت را به فرد مبتلا می‌بخشند. این دستگاه‌ها چون وزن خوبی دارند هم می‌توان در خانه و هم در سفر همراه خود حمل کنید و خواب آسانی را برای خود رقم بزنید. قابلیت تنظیم اتوماتیک فشار هوا بر اساس الگوی تنفسی فرد تنظیم می‌شود و عملکرد دستگاه با توجه به تغییر سطوح درمانی بیمار الگوی تنفسی، کار می‌کند و قابلیت شخصی سازی دارد.

رطوبت ساز و لوله گرم کنی که در این دستگاه استفاده شده است، این امکان را می‌دهد که وقتی دچار خشکی دهان شده اند، رطوبت نسبی را برایشان ایجاد کند و به طور خودکار سطح فشار دم و بازدم را تغییر دهد. هنگامی که ماسک تنفسی را از دهان بیمار برداشته اید، به طور خودکار خاموش می‌شود.

  • درمان آپنه خواب با جراحی

روش‌ های درمان آپنه خواب انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها با استفاده از جراحی صورت می‌گیرد. فرد راه‌های درمانی مانند: کاهش وزن، دستگاه ایجاد فشارهوای مثبت، درمان اصلاح وضعیت درست خواب و… را پیش روی می‌گیرد، اگر جواب درستی از آن‌ها نگرفته باشد در آخر، به جراحی فکر می‌کند. در جراحی، پزشک مربوطه بافت‌ها و گوشت‌های اضافی پشت گلو را برمی‌دارد. این روش در واقع جزو جراحی‌های رایج آپنه می‌باشد.

با این حال هنوز به طور کامل درمان قطعی آن توسط عمل جراحی به اثبات نرسیده است و پیچیدگی‌هایی را به دنبال دارد. به دنبال آن اگر همه ی روش‌های مذکور درمانی جوابگو نبوده و راه موثری واقع نشده باشد، باز کردن نای؛ آخرین چاره ی درمان این بیماری است. این روش گرفتگی گلو و انسداد راه عبوری هوا را اصلاح می‌کند

روش های درمان آپنه خواب

  • درمان آپنه خواب با دارو

استفاده از دارو و مواد مغذی یکی از روش های درمان آپنه خواب است. در این روش فرد باید سعی کند که از مصرف داروهایی که باعث باریک شدن راه هوایی و تنفس او می‌شود، پرهیز کند. الکل و بسیاری از قرص‌های خواب آور چون باعث استراحت ماهیچه‌های حلق می‌شوند، خر خر کردن و آپنه را در خواب تشدید می‌کنند. پس نباید آن ها را استفاده کرد و به طور کامل آن‌ها را کنار گذاشت. چندین ماده مغذی که از علائم این بیماری جلوگیری می‌کند و به خواب کمک می‌کند، از جمله ی آن ها می توان به کلسیم اشاره کرد.

برای مثال شیر، که کلسیم موجود در آن باعث می‌شود در بدن ملاتونین توسعه پیدا کند به خصوص زمانی که بدن در حال استراحت وآماده برای خواب است. همچنین کلسیم در سبزیجاتی که برگ تیره دارند موجود است مانند، کلم پیچ و اسفناج و در حبوبات و غلات و آب میوه هم موجود است. مصرف این مواد مغذی‌های اورگانیک به بدن کمک زیادی می‌کند.

منیزیم یکی دیگر از مواد مغذی است که در درمان اختلال آپنه پیشنهاد می شود مورد استفاده قرار گیرد. در منیزیم چون تریپتوفان موجود است، باعث بهبود خواب می شود. در آجیل، موز، سویا، آووکادو، ماهی، ماست، اسفناج و… منیزیم زیادی وجود دارد و مصرف آن توصیه می‌شود.

همچنین در چای، عسل، دارچین، زنجبیل، بابونه، نعناع فلفلی، روغن اسطوخودوس، نمک و… منیزیم و کلسیم وجود دارد و اگر استفاده ی منظم از آن‌ها را دارا باشید در مواجه با اکثر بیماری‌ها برنده شمایید.

  • درمان آپنه خواب با طب سوزنی

یکی از روش های درمان آپنه خواب، استفاده از طب سوزنی است. برای درمان این اختلال با استفاده از روش طب سوزنی، پزشک باید تمامی سوابق پزشکی خود و اطلاعات راجع به سبک زندگی بیمار را به دست بیاورد. در قدیم چینی‌ها برای درمان اکثر بیماری‌هایشان از طریق طب سوزنی اقدام می‌کردند و بهترین جواب را می‌گرفتند چون عقیده شان این بود که مشکلات و بیماری‌‌ها از نوعی انسداد که در مسیر جریان انرژی چی است، در بدن ایجاد می‌شود.

طب سوزنی به فرد کمک می‌کند که در آرامش بیشتری به خواب برود و جریان انرژی بیشتری در اطراف بدن او ایجاد کند. این روش به کسانی که دچار مشکلات وقفه تنفسی هستند، در خواب کمک می‌کند. افرادی که به دکتر طب سوزنی مراجعه می‌کنند و انجام دستورات آن‌ را بعد از هرکاری در روتین روزانه ی خود قرار می‌دهند، به آرامش بالایی دست پیدا می‌کنند و حتی گاهی اوقات به خواب می‌روند. در کنار روش‌های طب سوزنی، روش طب سنتی هم وجود دارد که درمان آن با استفاده از دمنوش‌های گیاهی و طبیعی است.

منبع : mayoclinic

رسمد ایران

سوالات متداول

  • انواع روش های درمان آپنه خواب کدام است؟

روش های درمان آپنه خواب عبارتند از: استفاده از دستگاه سی پپ رسمد، درمان با دارو، درمان با طب سوزنی و درمان به کمک جراحی.

  • دستگاه های تنفسی رسمد را از کجا می توان تهیه کرد؟

اگر قصد خرید دستگاه های کمک تنفسی رسمد همچون سی پپ، ونتیلاتور خانگی و بای پپ را دارید، فروشگاه رسمد ایران بهترین گزینه برای شما خواهد بود. از طریق این فروشگاه می توانید به صورت آنلاین و حضوری در سراسر ایران برای خرید اقدام کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X