آپنه خواب چیست

آپنه خواب یک اختلالی است که در خواب رخ می‌دهد و زمانی پیش می‌آید که فرد در هنگام خواب تنفسش قطع می‌شود. اگر فردی که دچار آپنه خواب است راه درمان را پیش نگیرد، مشکلات جدی تری رخ می‌دهد که ممکن است به فشارخون بالا و ناراحتی‌های قلبی و سکته، کاردیومیوپاتی و دیابت و حملات قلبی دچار شود و سلامت خود را به خطر بیندازد. برخی از علائم آن در طول خواب توقف مکرر تنفس و خروپف‌های بلند و کوتاه و خستگی در طول روز می‌باشد. این امر ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما بیشتر در مردانی که سنین بالا دارند و مسن اند و دارای اضافه وزن هستند پیش می‌آید. روش‌ های درمان آپنه خواب روش‌های اصولی و مفیدی هستند که باید بر طبق آن صورت گیرد تا سلامتی فرد کاملا حفظ شود.

درباره آپنه خواب و چاقی بیشتر بدانید

تشخیص آپنه خواب چگونه است

زمانی که فردی در خواب به سر می‌برد و او را نگاه می‌کنید، تنفسش به طور مکرر، متوقف می‌شود و دوباره شروع می‌شود. به همین خاطر خواب او همراه با علائمی می‌باشد که کمک می‌کند تا تشخیص راحت تری داشته باشید زیرا فرد عادی در طول خواب خود به چنین علائمی دچار نمی‌شود و خواب راحت تری دارد. این علائم باعث می‌شود که فرد در طول روز احساس خواب آلودگی، خواب ناآرام و خروپف با صداهای بلند،نفس نفس زدن در هنگام خواب، بیدارشدن با دهان خشک یا گلودرد، سردرد صبحگاهی، سوزش سردل و تحریک پذیری را داشته باشد. البته این افراد مبتلا به آپنه خواب گاهی از علائم خود بی‌خبراند و فرد دیگری متوجه حرکات آن‌ها در خواب می‌شود

درمان آپنه خواب با استفاده از دستگاه‌های کمک تنفسی رسمد

برای استفاده از این دستگاه‌ها باید معیارهایی را سنجید که برای فرد دچار مشکلات کمتری باشد زیرا خواب او به قدر کافی راحت نیست، پس دستگاه‌هایی را هم باید انتخاب کرد که به او کمک شایانی کند. برخی از این معیارها برای انتخاب: قابل حمل بودن آن، میزان صدایی که دارد، قدرت باتری و میزان رطوبت ساز آن است. این دستگاه‌ها با صفحه ی نمایشی کاملا واضح و موتور تنفسی آسان خود، تنفسی راحت را به فرد مبتلا می‌بخشند. این دستگاه‌ها چون وزن خوبی دارند هم می‌توان در خانه و هم در سفر همراه خود حمل کنید و خواب آسانی را برای خود رقم بزنید. قابلیت تنظیم اتوماتیک فشار هوا بر اساس الگوی تنفسی فرد تنظیم می‌شود و عملکرد دستگاه با توجه به تغییر سطوح درمانی بیمار الگوی تنفسی، کار می‌کند و قابلیت شخصی سازی دارد. رطوبت ساز و لوله گرم کنی که در این دستگاه استفاده شده است، این امکان را می‌دهد که وقتی دچار خشکی دهان شده اند، آن رطوبت نسبی را برایشان ایجاد کند و به طور خودکار سطح فشار دم و بازدم را تغییر می‌دهد. هنگامی که ماسک تنفسی را از دهان بیمار برداشته اید، به طور خودکار خاموش می‌شود. استفاده از دستگاه کمک تنفسی بای پپ رسمد یکی از پرکاربردترین روش های درمان آپنه خواب میباشد

درمان آپنه خواب با جراحی

روش‌ های درمان آپنه خواب انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها با استفاده از جراحی صورت می‌گیرد. فرد راه‌های درمانی مانند: کاهش وزن، دستگاه ایجاد فشارهوای مثبت، درمان اصلاح وضعیت درست خواب و… را پیش روی می‌گیرد، اگر جواب درستی از آن‌ها نگرفته باشد در آخر پیش خود به جراحی فکر می‌کند. در جراحی، پزشک مربوطه بافت‌ها و گوشت‌های اضافی پشت گلو را برمی‌دارد و در واقع جزو جراحی‌های رایج این آپنه می‌باشد.  با این حال هنوز به طور کامل درمان قطعی آن توسط عمل جراحی به اثبات نرسیده است و پیچیدگی‌هایی را به دنبال دارد. به دنبال آن اگر همه ی روش‌های مذکور درمانی جوابگو نبوده و راه موثری واقع نشده باشد، باز کردن نای؛ آخرین چاره ی درمان این بیماری است و گرفتگی گلو و انسداد راه عبوری هوا را اصلاح می‌کند

روش های درمان آپنه خواب

درمان آپنه خواب با دارو

در این روش فرد باید سعی کند که از مصرف داروهایی که باعث باریک شدن راه هوایی و تنفس او می‌شود، پرهیز کند و مصرف نداشته باشد. الکل و بسیاری از قرص‌های خواب آور چون باعث استراحت ماهیچه‌های حلق می‌شوند، خر خر کردن و آپنه را در خواب تشدید می‌کنند پس نباید استفاده کرد و به طور کامل آن‌ها را کنار گذاشت. چندین ماده مغذی که از علائم این بیماری جلوگیری می‌کند و به خواب کمک می‌کند، عبارت است از: کلسیم: برای مثال شیر، که کلسیم موجود در آن باعث می‌شود در بدن ملاتونین توسعه پیدا کند به خصوص زمانی که بدن در حال استراحت وآماده برای خواب است. همچنین کلسیم در سبزیجاتی که برگ تیره دارند موجود است مانند، کلم پیچ و اسفناج و در حبوبات و غلات و آب میوه هم موجود است. مصرف این مواد مغذی‌های اورگانیک به بدن کمک زیادی می‌کند.

منیزیم: در منیزیم چون تریپتوفان موجود است پس بهبود خواب را تجربه می‌کنید. در آجیل، موز، سویا، آووکادو، ماهی، ماست، اسفناج و… منیزیم زیادی وجود دارد و مصرف آن توصیه می‌شود.

همچنین در چای، عسل، دارچین، زنجبیل، بابونه، نعناع فلفلی، روغن اسطوخودوس، نمک و…منیزیم و کلسیم وجود دارد و اگر استفاده ی منظم از آن‌ها را دارا باشید در مواجه با اکثر بیماری‌ها برنده شمایید و روش درمان آپنه خواب را با خود همراه می‌کنید.

درمان آپنه خواب با طب سوزنی

برای درمان آپنه خواب با استفاده از روش طب سوزنی، پزشک باید تمامی سوابق پزشکی خود و اطلاعات راجع به سبک زندگی بیمار خود را به دست بیاورد. در قدیم چینی‌ها برای درمان اکثر بیماری‌هایشان از طریق طب سوزنی اقدام می‌کردند و بهترین جواب را می‌گرفتند چون عقیده شان این بود که مشکلات و بیماری‌‌ها از نوعی انسداد که در مسیر جریان انرژی چی است، در بدن ایجاد می‌شود. طب سوزنی به فرد کمک می‌کند که در آرامش بیشتری به خواب برود و جریان انرژی بیشتری در اطراف بدن او ایجاد کند. این روش به کسانی که دچار مشکلات وقفه تنفسی هستند، در خواب کمک می‌کند. افرادی که به دکتر طب سوزنی مراجعه می‌کنند و انجام دستورات آن‌را بعد از هرکاری در روتین روزانه ی خود قرار می‌دهند، به آرامش بالایی دست پیدا می‌کنند و حتی گاهی اوقات به خواب می‌روند. در کنار روش‌های طب سوزنی، روش طب سنتی هم وجود دارد که درمان آن با استفاده از دمنوش‌های گیاهی و طبیعی است.

منبع : mayoclinic

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
X